aktualności20_21_s2 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Gnieźnie

Szkoła Podstawowa nr 8 w Gnieźnie

im. Mikołaja Kopernika

Przejdź do treści

aktualności20_21_s2

ŚWIETLICA SZKOLNA
zaprasza 6:30 - 16:00
Realizacja zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej
12345
Projekt „Trzymaj Formę!”, czyli o zdrowiu w literaturze
Tematem przewodnim zajęć dodatkowych z udziałem uczennic z klas 6d i 6b był motyw zdrowia w literaturze. Podczas nauki stacjonarnej przygotowywały przedstawienie o treści prozdrowotnej dla najmłodszych, natomiast podczas zajęć zdalnych tropiły motywy zdrowia w utworach klasyków oraz przygotowywały - zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania się - pyszne kanapki.
„Kto czyta książki, żyje podwójnie.”
(Umberto Eco)
23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. I choć to zwykły dzień, w tym roku przypadający w piątek, jest to święto wszystkich czytelników i  ludzi związanych z książką i pisaniem. Wywodzi się ono z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia panowie obdarowują panie czerwoną różą, a one darują im książkę.
Obecnie, gdy szkoła jest zamknięta, a uczniowie  pozostają w swoich domach, moc książek powinna być wykorzystywana do wzmacniania więzi, redukcji stresu oraz rozbudzania kreatywności. Klasa 6d zachęca całą społeczność szkolną do celebrowania tego święta (najlepiej cały rok…) z dobrą książka w dłoni!
Komunikat !
Nauka zdalna klas I-III w 5 województwach
Od poniedziałku, 26.04.2021 r. do dnia 02.05.2021 r. uczniowie klas I-III, ale też z pozostałych klas z województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego, będą uczyć się zdalnie.
Światowy Dzień Ziemi
Światowy Dzień Ziemi w bieżącym roku przypada 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Dzień ten ma uświadamiać obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi  i powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan.
Działania, które możesz podjąć już teraz, aby chronić nasze środowisko:
  1. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko 9% plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
  2. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut.
  3. Naprawiaj zamiast wyrzucać.
  4. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia.
  5. Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy.
  6. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
Dzień Rowerowy
Dzień Rowerowy  jest dobrą okazją do wspólnych wycieczek z rodzicami i rodzeństwem! My natomiast wykorzystujemy go, by przypomnieć naszym uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.
Zachęcamy również do przyłączenia się do akcji "Rowerowa Stolica Polski". Zbierajmy kilometry dla Szkoły Podstawowej nr 8 w Gnieźnie.
Więcej informacji-> https://www.aktywne.miasta.pl
#rowetowastolicapolski
#rowerowegniezno
Kalendarze ekologiczne
W  kwietniu uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w wojewódzkim konkursie ekologicznym zorganizowanym przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, pod hasłem „Nasz pomysł na ochronę środowiska” VI edycja – Dbam o środowisko.  Konkurs była skierowany do uczniów klas VI – VIII, a jego celem była edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zarówno poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr występujące w otaczającym nas świecie. W ramach konkursu, uczniowie  musieli w zespołach  przygotować kalendarz na rok 2022 propagujący zachowania proekologiczne przyczyniające się do ochrony środowiska na terenie województwa wielkopolskiego. W naszej szkole uczniowie bardzo zaangażowali się w pracę nad tworzeniem  kalendarzy. Wykonali wiele ciekawych prac, które zostały wysłane do następnego etapu konkursu.  
Opiekunem konkursu w naszej szkole była pani Anna Sakiewa.
Liczymy na sukcesy naszych uczniów i trzymamy bardzo mocno za nich kciuki.
SEI FIT UND LEBE GESUND!
PROJEKT „TRZYMAJ FORMĘ“
W ramach projektu „Trzymaj formę“ uczniowie klas siódmych i ósmych wykonali zdrowe sałatki oraz kanapki i przedstawili w języku niemieckim sposób ich przyrządzenia. Ze względu na trwającą pandemię projekt zrealizowali zdalnie. Nie tylko zdrowy styl życia stał się dla nich inspiracją, ale także nauka języka niemieckiego poprzez zabawę. Uczniowie rozwijali swoje kompetencje językowe i bawili się przy tym dobrze.
Opiekunami projektu były germanistki SP8 p. Magdalena Bogucka i p. Magdalena Przybylska
W projekcie wzięli udział:
Emilia Borowiak 7e, Emilia Cieślicka 7e, Konstanty Gewert 7b, Magdalena Majewska 7a, Zuzanna Wojciechowska 7c, Marta Sikorska 8c, Martyna Krause 8c
Piosenkę o warzywach zaśpiewała Natalia Nitka z klasy 7f
Zapraszamy do obejrzenia filmu z udziałem naszych uczniów.
film
Ogólnopolski Konkurs ,,Nasza Ziemia”
W miesiącu marcu uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno - Środowiskowego Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro odbywającego się w 2021 roku pod hasłem: „Tajemniczy świat jaskiń”.
Konkurs była skierowany do uczniów klas IV – VI, a jego celem było przybliżenie informacji o mało znanym świecie jaskiń. W ramach konkursu, uczniowie musieli  przygotować pracę plastyczną bezpośrednio związaną z tematem konkursu. W naszej szkole wyróżniono prace niżej wymienionych uczniów, które zostały przesłane do następnego etapu w celu wyłonienia półfinalistów.  
Amelia Pluta klasa IV a
Gracjan Grodzki klasa IV c
Julita Roethel klasa VI a
Weronika Ignaszak klasa VI a
Oskar Kaszyński klasa VI a
Kryspin Fiałkowski klasa VI c
Opiekunem konkursu w naszej szkole była pani Anna Sakiewa.
Liczymy na sukcesy naszych uczniów i trzymamy za nich bardzo mocno kciuki.
Komunikat !
Informujemy, że przedłużono czasowe ograniczenie funkcjonowania szkół i placówek oświatowych do 25 kwietnia 2021 r.
Komunikat !
Informujemy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przedłużono czasowe ograniczenie funkcjonowania szkół i placówek oświatowych do 18 kwietnia 2021 r.
Badminton na światowym poziomie z uczestnictwem
SP nr 8 i UKS „Sokół”  w „Enea Polish Open by Victor”
W hali widowiskowo – sportowej im. Mieczysława Łopatki odbyły się  międzynarodowe zawody „Enea Polish Open by Victor”. W turnieju, obok zawodników Polskiej Kadry Narodowej, wzięli również udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie oraz zawodnicy z UKS „Sokół” Gniezno. Nasi młodzi reprezentanci godnie realizowali się w rolach sędziów liniowych na całych zawodach oraz w tych najtrudniejszych meczach o wysoką stawkę zawodów.
Zawodnicy Kadry Narodowej również nie zawiedli. Zuzanna Jankowska i Anastasia Khomich wywalczyły srebrny medal w deblu . Dziewczyny uległy tylko rozstawionym z numerem jeden Turczynkom. Pozostałe trzy  pary dotarły do półfinałów,  zapewniając sobie brązowe medale. W walce o finał Polki, po emocjonującej grze, pokonały w trzech setach rozstawiony z numerem dwa debel z Estonii Kati – Kreet Marrran i Helinę Ruutel.
Turniejowi finaliści „Enea Polish Open by Victor” oprócz pucharów, dyplomów i medali otrzymali punkty rankingowe decydujące o awansie do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
Przedstawicielami naszej szkoły oraz UKS „Sokół” w Gnieźnie byli: Marta Kaszyńska, Oliwia Konieczna, Zuzanna Wojciechowska, Wiktoria Kaszyńska, Julia Wiśniewska, Nikola Chudzik, Mirona Kryślak, Ignacy Szarzyński, Oskar Berg. Opiekę sprawowali Kamil Murch i Marek Machiński.
Wielkanocna niespodzianka dla DPS w Łubowie
Podarunki i kartki umiliły świąteczny czas mieszkańcom DPS w Łubowie. To już kolejna akcja uczniów i wychowawców naszej świetlicy szkolnej.
Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i wspaniałe prace. Jesteście cudowni!
Komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki !
Informujemy, że zgodnie z komunikatem MEiN od 22 marca 2021 r. do 11 kwietnia 2021 r. uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych będą uczyli się zdalnie.
KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ
W naszej szkole odbył się konkurs z języka niemieckiego na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Uczniowie klas siódmych i ósmych wykonali piękne kartki i napisali życzenia w języku niemieckim.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
1.    miejsce – Amelia Stefaniak 8A
2.    miejsce – Julia Krzyżańska 7D
3.    miejsce – Kacper Nowicki 8B
Dyplomy i upominki za trzy pierwsze miejsca zostaną wręczone na zakończeniu roku szkolnego.
Gratulujemy wszystkim ciekawych pomysłów i zapraszamy do obejrzenia galerii prac.
Wiosenny Konkurs Fotograficzny
W marcu z okazji Pierwszego Dnia Wiosny  w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny „WIOSNA W MOIM OBIEKTYWIE”. Przedmiotem konkursu było wykonanie zdjęcia o tematyce wiosennej. Natomiast głównym celem było rozwijanie zainteresowań fotografowaniem, jako jednej z form spędzania czasu wolnego. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV – VIII. Wszystkie zdjęcia wzbudziły zachwyt, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Po burzliwych obradach online Komisja Konkursowa pod przewodnictwem pani Anny Sakiewa wyłoniła zwycięzców:
miejsce I – Zuzanna Koralewska klasa IV a
miejsce II – Milke Oliwia klasa VI c
Ze względu na obecną sytuacje związaną z pandemią, nagrody zostaną wręczone po powrocie do szkoły lub wraz ze świadectwem na  zakończenie roku szkolnego.
miejsce III –Olivier Mendowski  klasa VI c
Wyróżnienia otrzymali:
Aleksandra Gurzęda klasa VII f
Miłosz Gorczycki klasa VI d
Ksawery Tulewicz klasa IV c
Laureatom gratulujemy.
Serdeczne dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich rodzicom.
Wiosenny konkurs Samorządu Uczniowskiego
Wiosna wreszcie do nas zawitała, co znalazło odzwierciedlenie w konkursowych pracach: „Wiosenne nakrycie głowy”. Uczniowie kl. IV-VIII wykonali różnorodne, pomysłowe i wykonane z rozlicznych materiałów nakrycia głowy - m.in. czapki, kapelusze i wianki. Uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz starannością. Zwycięzcami zostali:
I miejsce: Nikodem Pers kl. IV a;
II miejsce: Zosia Zakrzewska kl. IV b;
III miejsce: Kuba Malinowski kl. IV d.
Organizatorami konkursu byli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: p. Agnieszka Konieczka oraz p. Karolina Rochowiak. Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczny udział.
Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To moment, który skłania nas do refleksji nad tym, jak bardzo jest ona ważna. W końcu to woda warunkuje życie na Ziemi, a w codziennej egzystencji człowieka oznacza też zdrowie, higienę oraz komfort. Z tej okazji w naszej szkole zostały podjęte różnorodne inicjatywy, m.in. podczas godziny wychowawczej omówiono zagadnienia związane z właściwościami wody, jej ochroną oraz dostępnością. Uczniowie klas 8 w ramach lekcji chemii wykonywali doświadczenia chemiczne związane z wodą. Natomiast młodsze klasy przygotowały prace plastyczne zachęcające do oszczędzania wody. Dodatkowo, Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs fotograficzny pod hasłem „Woda w trzech stanach skupienia”, którego laureatami zostali:
I miejsce: Judyta Pękała kl. 7b;
II miejsce: Piotr Melcer kl. 2a;
III miejsce: Marta Kaszyńska kl. 4a.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy. Wspólnie oszczędzajmy i dbajmy o wodę! Dla środowiska i przyszłych pokoleń!
Dzień Kolorowych Skarpetek
21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa. Klasa 3a dołączyła do akcji ,,Przygody Kolorowej Skarpetki” w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Emocja”.
Komunikat!
Zawiesza się na czas oznaczony prowadzenie zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w Szkole Podstawowej nr 8 w Gnieźnie
w okresie od dnia 17.03.2021 r. do dnia 23.03.2021 r.
W okresie czasowego zawieszenia zajęcia są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Dzień Matematyki i Dzień Liczby Pi
Ogólnopolski Dzień Matematyki (12 marca) oraz Międzynarodowy Dzień Liczby Pi (14 marca) można celebrować na różne sposoby. Nauczyciele matematyki zorganizowali konkurs fotograficzny dla kl. 7-8 oraz konkurs plastyczny dla kl. 4-6. Konkursy miały na celu pokazać, jak ważna jest matematyka w życiu codziennym, a także rozwinąć kreatywność dzieci i młodzieży. Poniżej kilka prac naszych uczniów.
Tak świętowaliśmy Dzień Kobiet
Panowie w tym dniu obdarowują Panie szczególnymi względami. Nasi młodzi dżentelmeni również zadbali o płeć piękną. Przede wszystkim uczniom dopisywał dobry humor. Wszystkie nasze kochane koleżanki z klas 1-3, obok tradycyjnych kwiatów i życzeń z okazji Dnia Kobiet, otrzymywały moc różnych drobiazgów i słodkości. Wspólne chwile na długo zostaną w pamięci i na zdjęciach.
Uczniowie Ósemki z myślą o innych i w kolorach wiosny.
Nasi zdolni uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali wspaniałe upominki z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzny. Własnoręcznie zrobione kartki i drobne prezenty zostaną wręczone podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Łubowie. Życzymy wspaniałego świętowania!
Wyniki konkursu ,,Moja Świąteczna Matematyka”
Uczennica naszej szkoły Liwia Góral z klasy 1c już jakiś czas temu wzięła udział w konkursie na prezentację matematyczną o tematyce świątecznej. Został on zorganizowany przez Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Z przyjemnością informujemy, że Liwia zajęła w nim 1 miejsce.
Składamy serdeczne gratulacje i zapraszamy do zapoznania się z pracą Liwii.
Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku) przypomina o bogactwie i różnorodności językowej. Tegorocznym obchodom Dnia Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie patronowały słowa Mikołaja Reja: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Corocznym zwyczajem uczniowie naszej placówki stanęli w gotowości do wszelakich potyczek językowych. Entuzjazm był zrozumiały, wszak – zamiast zwyczajnych lekcji języka polskiego – czekały na nich łamańce językowe oraz dowcipne i niecodzienne pytania dotyczące polszczyzny.  Szóstoklasiści – zmotywowani przez p. Małgorzatę Zachmyc - przygotowali klasowe turnieje językowe. Szczególną inwencją wykazała się klasa 6d, która przygotowała zabawę, czerpiąc inspirację z telewizyjnych „Milionerów”. Każdy uczeń miał niecodzienną szansę poczuć się jak uczestnik popularnego teleturnieju, nie zabrakło bowiem napięcia i efektów specjalnych. I choć organizatorzy gry nie przewidzieli spektakularnych nagród, zabawa była przednia, a humor wszystkim dopisywał. Z kolei w klasach czwartych – pod kierunkiem p. Sylwii Suchomskiej – odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Czwartoklasiści opowiadali też o swoich ulubionych postaciach literackich. Nie tylko jednak popularyzacja języka polskiego odbywa się podczas lekcji. Ważną rolę odgrywa też codzienna praca logopedy szkolnego, który kształtuje u uczniów umiejętność i nawyk poprawnej wymowy. Z okazji Dnia Języka Ojczystego p. Dorota Przedwojewska przygotowała okolicznościową gazetkę oraz zaproponowała uczniom udział w konkursach poprawnego czytania łamańców i tworzenia rymów. Powyższe działania udowadniają, że uczniowie mogą czerpać radość z posługiwania się słowem, łącząc przyjemne z pożytecznym. Nie ma bowiem nic lepszego niż dobra zabawa w zestawieniu z pobudzaniem szarych komórek.
Nauka przez zabawę na lekcjach chemii
Uczniowie klas siódmych  w ramach lekcji chemii wykonywali modele atomów. Prace powstały m.in. z styropianowych kuli, drewna, plasteliny czy też papieru. Uczniowie  - motywowani i wspierani przez p. Agnieszkę Konieczkę - wspaniale sobie z tym zadaniem poradzili. Gratulujemy kreatywności.
Święto Patrona SP 8 – Mikołaja Kopernika
19 lutego to w tradycji uroczystości naszej szkoły ważny dzień. Obchodzimy wtedy urodziny Mikołaja Kopernika. W tym roku nie było wielkiego apelu czy prezentacji na szkolnych korytarzach i w klasach.
Za to uczniowie wraz z opiekunami, często również z rodzicami, zadbali o to, aby odpowiednio uczcić ten dzień.
Klasy 1 wykonały prace plastyczne ,,Rakietą w kosmos”. Klasy 2 i 3 szkolne korytarze przyozdobiły rysunkami ,,Patron naszej szkoły”.
Młodzież z klas 4-5 przedstawiła swoje modele układu słonecznego. Prace były wybitne! - to stwierdzenie komisji konkursowej :)
1 miejsce zajęła Marta Kaszyńska z klasy 4a
2 miejsce przypadło w udziale Zuzannie Koralewskiej z klasy 4a i Klaudii Nowakowskiej z klasy 4d
3 miejsce trafiło do Klaudii Czajkowskiej z klasy 4d i Filipa Ryczkowskiego z klasy 4d.
Uczniowie klas 6-8, poprzez swoich nauczycieli, otrzymali link do Konkursu wiedzy o M. Koperniku Quizizz. Na zajęciach wychowawczych miały miejsce również pogadanki o słynnym astronomie.
W związku z tym, że uczniowie klas 1-3 uczęszczają do szkoły, to właśnie dla nich odbyła się audycja przez szkolny radiowęzeł, którą poprowadziły dzieci z klas 2a i 2b.
W szkolnej bibliotece i w klasach można było posłuchać bajek o Koperniku i kosmosie, które czytały panie: Elżbieta Mielczarek, Edyta Troszak i Jolanta Siudzińska.
Przez uczniów klas 2a, 2b i 7a przygotowany został również film, który możecie obejrzeć w załączniku. (montaż przy pomocy uczniów klas 8 i p. A. Konieczki)
Opiekunami Święta Patrona były panie: Hanna Tomczak, Katarzyna Kos, Magdalena Wesołowska, Karolina Sobczak.
Z okazji Święta Patrona wszystkim uczniom, nauczycielom, Dyrekcji i pracownikom szkoły składamy serdeczne życzenia, aby w tym trudnym czasie i pomimo wszystko widzieć więcej, sięgać dalej i dążyć do osiągania celów, zarówno tych małych, jak i tych wielkich, które mogą nawet zmienić nasze dotychczasowe wyobrażenia o całym świecie.
Konkurs ,,Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”
Klasa 3 A po raz kolejny wzięła udział w konkursie edukacyjnym ,,Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”. Tegoroczna akcja konkursu i nowe przygody bohaterów ponownie oczarowały najmłodszych i zainspirowały do wspólnego działania na rzecz naszej planety. Lekcje z Fajniakami miały  przede wszystkim praktyczny charakter. Były  one doskonałą okazją na urozmaicenie lekcji przyrody i pokazanie uczniom nauki poprzez zabawę, a także pomogły zaszczepić wśród dzieci pasję do ekologii i ochrony przyrody. Lekcje podzielone zostały na cztery filary tematyczne odpowiadające żywiołom natury, a każdemu patronowali odpowiedni bohaterowie „Gangu Fajniaków”.
W konkursie wzięło udział 2144 placówek. Wybrano 400 zwycięskich klas, wśród nich znalazła się klasa 3A.
Konkurs chemiczny „Z chemią za Pan Brat”
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskim konkursie chemicznym pt.: "Z chemią za Ban Brat", którego organizatorem jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Poniżej efekty ich pracy. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu, lajkowania i komentowania!
https://www.youtube.com/watch?
Wróć do spisu treści