aktualności20_21_s1 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Gnieźnie

Szkoła Podstawowa nr 8 w Gnieźnie

im. Mikołaja Kopernika

Przejdź do treści

aktualności20_21_s1

ŚWIETLICA SZKOLNA
zaprasza 6:30 - 16:00
Realizacja zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej
12345
Uwaga absolwenci!
Zaświadczenie o egzaminie ósmoklasisty można odbierać od dnia 09.07.2021 r.
w godz. 9:00 - 13:30 w sekretariacie szkoły.
Drodzy rodzice uczniów klas pierwszych!
 
Witamy serdecznie Was i dzieci – przyszłych uczniów klas I. Informujemy, że spotkanie z wychowawcami klas pierwszych odbędzie się w dniu 01. 09. 2021 r. zaraz po uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Godzina i miejsce rozpoczęcia roku szkolnego będzie podane w osobnym komunikacie. Na stronie szkoły, w zakładce dla rodziców – podręczniki, znajduje się wyprawka dla pierwszoklasisty.
Pozdrawiamy serdecznie i życzymy udanych wakacji 😊
 
                                                   Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 8 w Gnieźnie
Półkolonie w SP8
W dniach od 28 czerwca do 2 lipca br. realizowane były w naszej szkole półkolonie dla klas I-III. Opiekę nad dziećmi sprawowały: p. Sitek, p. Popek oraz p. Konieczka. Uczestnicy półkolonii brali udział w szczegółowo opracowanym programie wypoczynku składającym się z wielu atrakcyjnych propozycji odpowiednio dobranych do ich wieku m.in. mieli okazję odwiedzić Muzeum Techniki oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wiele emocji oraz rozrywki dostarczyła wszystkim sala zabaw "Fantazja". Podczas półkolonii dzieci brały udział w zajęciach sportowych na świeżym powietrzu, jak również w zajęciach plastycznych i tanecznych. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.
Kolejny sukces uczennicy Ósemki Liwii Góral
Uczennica klasy 1c Liwia Góral zajęła 3 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty”.
Serdecznie gratulujemy!!!
Wakacje czas zacząć!
Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie stało się faktem. Chociaż termin rozpoczęcia wakacji zawsze interesował uczniów, tym razem był szczególnie wyczekiwany. Wszystko za sprawą izolacji i obostrzeń, które dokuczliwie dały się we znaki dzieciom i młodzieży. Z powodu zagrożenia epidemicznego musieliśmy dostosować się do zupełnie nowych warunków nauki i przenieść się na wiele miesięcy z sal lekcyjnych przed ekrany komputerów, co skutkowało brakiem bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami. Jak podkreślił w swym przemówieniu Dyrektor Szkoły – był to dla wszystkich trudny rok, ale wspólnym wysiłkiem doczekaliśmy się szczęśliwego zakończenia, a szczególną radość mogą wzbudzać w nas wspaniałe świadectwa oraz liczne osiągnięcia. Pan Marek Machiński podziękował uczniom klas I-VII, rodzicom i nauczycielom za dobrze wykonaną pracę, a szczególne słowa wdzięczności skierował do Rady Rodziców. Życzył także całej społeczności szkolnej pięknych, wesołych i bezpiecznych wakacji. Uroczystość uświetnił swą obecnością ks. kan. Andrzej Grzelak, który w swym przemówieniu dodał wszystkim wiary i otuchy.
Uroczyste pożegnanie uczniów klas ósmych
25 czerwca w Szkole Podstawowej nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie zabrzmiał  ostatni dzwonek dla ósmoklasistów. Z tej okazji odbyło się przekazanie Sztandaru Szkoły, a Dyrekcja podziękowała członkom pocztu oraz jego opiekunom za godne reprezentowanie naszej placówki. Po okolicznościowym przemówieniu Pana Marka Machińskiego serdeczne słowa do absolwentów skierowała też Natalia Świątek - przedstawicielka klas siódmych, która życzyła  im, by na swej dalszej życiowej drodze nie rezygnowali z marzeń. Wzruszającym dla wszystkich momentem było wypuszczenie w niebo baloników, które mogą być symbolem wyruszenia ósmoklasistów w nieznany, szeroki świat.
Podsumowanie akcji #NauczycieleDlaOlgi
25 czerwca – w dniu uroczystego zakończenia roku szkolnego 2020/2021 – w Szkole Podstawowej nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie dokonano zliczenia datków na rzecz chorej Olgi. Dzięki hojności i mobilizacji całej społeczności szkolnej uzyskano imponującą sumę, co dowodzi, że uczniowie Ósemki chcą i umieją pomagać!
Dzień Języków Obcych
W czerwcu odbyło się podsumowanie działań związanych z tym tematem. Projekt rozpoczął się już w kwietniu, kiedy to z okazji Dnia Języka Angielskiego troje uczniów z klas 8: Angelika Ratajczak z kl. 8a, Jakub Lewandowski z kl. 8b i Zofia Michalska z kl. 8d reprezentowało naszą szkołę w Gnieźnieńskim Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego.
Poza tym na lekcje j. angielskiego i niemieckiego uczniowie przygotowywali plakaty związane z krajami angielsko i niemiecko języcznymi.
Nie zabrakło także innych atrakcji. Młodzież omawiała prezentacje multimedialne o krajach niemieckiego obszaru językowego. Były również zabawy z Kahootem, dzięki któremu poszerzała słownictwo oraz uczyła się poprzez zabawę. Uczniowie klas siódmych nagrali film niemiecko-języczny tzw. Zungenbrecher czyli łamaniec językowy.
W czerwcu miała miejsce audycja związana z DJO, a uczniowie mogli oglądać specjalną prezentację o Wielkiej Brytanii.
Odbyła się też kolejna edycja konkursu piosenki angielskiej The Joy of Singing. W tym roku z uwagi na zdalne nauczanie uczniowie przesyłali nagrania piosenek. Do rywalizacji przystąpiło 12 uczniów z klas  4-7. Jury (n-le j. angielskiego i muzyki) oceniało opanowanie tekstu, muzykalność oraz wyraz artystyczny. Miejsca kształtują się następująco:
1 m-ce Marta Matkowska z klasy 4a
2 m-ce Karolina Kaczmarek z klas 7d
3 m-ce Zuzanna Koralewska z klasy 4a
Wyróżnienie otrzymał Adrian Morawski z klasy 4d.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w opisane działania serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy pełnych radości i zabawy wakacji.
Udział uczniów w ogólnopolskim programie „Gotuj się na zmiany”
W bieżącym roku szkolnym uczniowie, wraz z nauczycielem nauk przyrodniczych i opiekunem PCK panią Anną Sakiewą, przystąpili do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Winiary – Gotuj się na zmiany. Nadrzędnym celem realizacji tego projektu było kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych, odpowiedzialnego stylu życia w duchu zero waste od najmłodszych lat.  Jednym z filarów programu jest tematyka nie marnowania żywności. W ramach realizacji programu nasza szkoła przystąpiła do konkursu i uczniowie stworzyli - Klasowy elementarz niemarnowania żywności. Hasło elementarza brzmiało „Jedz z klasą”. W formie książki uczniowie przedstawili, jak należy działać i jakie sposoby wykorzystać, żeby jedzenia nie marnować. Spośród ogromnej ilości szkół z całej Polski biorących udział w tym konkursie, nasza szkoła uzyskała wygraną II stopnia.
W konkursie wzięło udział 12 uczniów klas 7-8:
Szymczyk Martyna, Wachowiak Bartosz, Krystkowiak Gabriela, Borowiak Emilia, Wojciechowska Zuzanna, Cieślicka Oliwia, Świerczek Bartosz, Chudzik Nikola, Krzyżańska Julia, Turtoń Jagoda, Kaszyński Dawid, Winnowicz Klaudia.
Udział w programie pozwolił uczniom, poprzez dobrą zabawę, poszerzyć wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Zobaczcie efekty naszej pracy.
Pożegnanie uczniów klasy 8a z nauczycielami
Uczniowie klasy 8a wraz z rodzicami na zakończenie nauki w szkole podstawowej przygotowali spotkanie pożegnalne dla swojej wychowawczyni p. Magdaleny Słowińskiej oraz uczących ich nauczycieli.
Młodzież podziękowała w ten sposób za ostatnie lata nauki swoim pedagogom. W przestrzeni ogródka restauracyjnego panowała swobodna i wesoła atmosfera. Nie zabrakło wspomnień, żartów i pamiątkowych zdjęć.
Podczas spotkania widać było, że klasa przez te kilka lat bardzo się zżyła i dzieci czują się w swoim towarzystwie bardzo dobrze. Miały też świadomość, że to jedno z ich ostatnich, wspólnych spotkań. Dla nauczycieli była to też okazja zobaczyć, jak młodzież pięknie wyrosła, dojrzała i że może dalej ruszać podbijać świat.
„Jak żyli ludzie 1000 lat temu?” oraz „Gniezno w XIX wieku.”
Lekcje online  w MPPP
Uczniowie z klasy V a uczestniczyli w lekcjach online dotyczących historii związanymi z życiem przed wiekami oraz w Gnieźnie w XIXw. Prowadzący zajęcia przedstawiali, jak radzili sobie kiedyś ludzie bez nowinek technicznych oraz dzisiejszych standardów życia. Uczniowie, dzięki uprzejmości  jednej z  Mam oraz technologii informatycznej, mogli zobaczyć w formie prezentacji  przygotowanej przez pracowników Muzeum Początków Państwa Polskiego – „Jak żyli ludzie 1000 lat temu?” i „Gniezno XIX wieku.” Lekcje były niezwykłe. Dzieci poznały narzędzia codziennego użytku, np. zapewniające higienę osobistą, które bardzo odbiegają wyglądem od tych, jakich dziś używamy jak: szczoteczka, widelec, nóż, ubiór, nakrycie głowy czy też warunki lokalowe. Ponadto młodzież poznała budowle i infrastrukturę miasta Gniezna w XIX wieku oraz znaczenie i nazewnictwo miejsc, które funkcjonuje do dziś.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam zdobywanie wiedzy właśnie w taki wirtualny sposób.
Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Leon
W ostatnim czasie dotarły do nas wyniki tej ogólnopolskiej rywalizacji. Spośród kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły biorących w nim udział aż 28 zostało laureatami. Oznacza to, że znaleźli się w pierwszej 11 najlepszych w Polsce uczniów klas 1-3, którzy przystąpili do tego konkursu.
Laureaci otrzymali dyplomy i drobne upominki a wszyscy – dyplomy uczestnictwa.
Uczniom gratulujemy uzyskania wysokiej punktacji i życzymy kolejnych sukcesów w nauce.
Uroczystości pasowania pierwszoklasistów na uczniów i czytelników
We wtorek, 1 czerwca 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie, odbyła się bardzo ważna uroczystość pasowania na ucznia. Dzieci klas pierwszych czekały na tę wyjątkową chwilę od początku roku szkolnego, ale ze względu na sytuację pandemiczną nie mogła się ona wydarzyć (jak w poprzednich latach) w październiku. Mimo tego wśród pierwszaków panowała świąteczna atmosfera i podniosły nastrój. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na Sztandar Szkoły w obecności nauczycieli i Dyrekcji. Pan Dyrektor Marek Machiński przypomniał pierwszakom obowiązki ucznia oraz przedstawił sylwetkę szkolnego Patrona. Tego dnia również – zgodnie z tradycją naszej placówki – uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki, na które dzieci czekają z wielką niecierpliwością. Zanim dokonano aktu pasowania, pierwszoklasiści zapoznali się z zasadami poszanowania książek i korzystania z wypożyczalni. Następnie złożyli przyrzeczenie, po czym nastąpił akt pasowania, którego dokonała Pani Elżbieta Mielczarek, bibliotekarka szkolna. Dla pierwszoklasistów ten dzień był pełen wrażeń i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci, a szkoła będzie się im kojarzyła z miejscem bezpiecznym i radosnym.
Dzień Dziecka w Muzeum Zabytków Kultury Technicznej
Najradośniejszy dla uczniów dzień w roku, czyli Dzień Dziecka, można spędzać w różny sposób. Otóż klasy szóste – po zajęciach integracyjnych w salach lekcyjnych – odwiedziły nieodległe od naszej szkoły Muzeum Zabytków Kultury Technicznej. Była to dla nich swoista podróż w czasie – do świata innych niż obecnie aparatów telefonicznych, przedmiotów kuchennych czy wreszcie rowerów i motocykli. Wizyta w muzeum stanowiła też dla uczniów niecodzienną lekcję historii.
Zagadkowy tydzień w bibliotece
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek uczniowie klas 1-3 przez cały tydzień mieli możliwość rozwiązywania zagadek z różnych dziedzin w naszej szkolnej bibliotece.
Dziewczynki mogły wykazać się wiedzą w takich kategoriach jak: warzywa i owoce, zwierzęta domowe, moda, a chłopcy: pojazdy, zwierzęta dalekie, zawody. Za prawidłowo rozwiązaną zagadkę uczniowie otrzymywali nagrody. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci, a wieści o niej rozchodziły się po szkole lotem błyskawicy.
Podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego
,,Misiowe Podróże po Polsce”
W akcji tej wzięli udział uczniowie klas: 1c, 2a, 3a, 3c. W związku z tym, już jakiś czas temu, w naszej szkole zagościły dwa misie Wiktoria i Ludwik. W ramach projektu dzieci prezentowały misiom legendy związane z Gnieznem, pokazały zabytki naszego miasta i miejsca warte zobaczenia. Same z kolei poznały też miejscowości, do których podróżowały misie.
Udział w programie pozwolił dzieciom poznać piękno naszej Ojczyzny oraz kolegów z różnych szkół w Polsce. Zobaczcie galerię. Polecamy!
XXVI Gnieźnieńskie Prezentacje Ekologiczne
W ramach tegorocznych prezentacji ,,Przywróćmy naszą Ziemię” uczniowie klas 1-3 z naszej szkoły przygotowali prace plastyczne. Chociaż nie zajęli miejsc na podium, warto podkreślić ich zaangażowanie i pomysłowość oraz świadomość, jak ważna dla ludzi jest planeta Ziemia i że należy o nią dbać.
XXVI Gnieźnieńskie Prezentacje Ekologiczne "Przywróćmy naszą Ziemię"
W miesiącu kwietniu odbył się konkursu „Przywróćmy naszą Ziemię” w ramach XXVI Gnieźnieńskich Prezentacji Ekologicznych. Organizatorem i współorganizatorem konkursu był Polski Klub Ekologiczny Okręg Wielkopolski Koło w Gnieźnie, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Urząd Miejski w Gnieźnie oraz Nadleśnictwo Gniezno.
Celem konkursu było promowanie idei ochrony środowiska oraz upowszechnienie wiedzy na temat ekologii, przyrody i ochrony środowiska. Do konkursu przystąpiło 13 szkół podstawowych, a wśród nich również uczniowie z naszej szkoły. Konkurs został podzielony na kategorie wiekowe. Uczniowie klas IV – VI mieli za zadanie przygotować plakat ekologiczny, natomiast uczniowie klas VII i VIII prezentacje ekologiczne.
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły, co przyczyniło się do wielu wygranych.
W kategorii klas IV –VI pierwsze miejsce zajął uczeń z naszej szkoły Kryspin Fiałkowski z klasy VIc
W kategorii klas VII –VIII trzecie miejsce zajęły uczennice - Klaudia Winnowicz z klasy VIIIa oraz Julia Kabacińska z klasy VIIe. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Dawid Kaszyński z klasy VIIb
Opiekunem konkursu była pani Anna Sakiewa przy współpracy opiekunki Samorządu Uczniowskiego pani Agnieszki Konieczki.
Wszystkim wygranym uczniom gratulujemy, pozostałym uczniom bardzo dziękujemy za udział w konkursie.
Projekt ,,Piękna nasza Polska cała”
Uczniowie klasy 1c, wykorzystując piękną pogodę, wzięli udział w plenerze malarskim. Jego celem było oddanie piękna polskich krajobrazów w formie plastycznej. Sami zobaczcie ich zaangażowanie i efekty pracy.
„Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty”
Uczennice naszej szkoły Liwia Góral z klasy 1c oraz Monika Lisiecka z klasy 3a wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na wykonanie i prezentację wianka pokazującego piękno polskich, polnych kwiatów.
Sami zobaczcie prace waszych koleżanek. Cudownie im w tych kolorowych  wiankach.
Realizacja projektu „Trzymaj formę” na lekcjach biologii
Uczniowie klas 6,7 i 8 pod opieką p. Bogumiły Szuchmilskiej aktywnie uczestniczyli w projekcie. Poznawali zasady prawidłowo zbilansowanej diety i wykonali plakaty promujące aktywny wypoczynek, zdrowe odżywianie oraz zdrowy styl życia.
Zapraszamy do obejrzenia galerii prac.
Projekt „Trzymaj formę” w ramach działań PCK i kółka geograficznego
W trakcie realizacji projektu uczniowie pod opieką p. Anny Sakiewy zrealizowali następujące działania:
  • zdobywali wiedzę na temat zdrowego stylu życia, przygotowali zdrowe posiłki
  • aktywnie wypoczywali na świeżym powietrzu
  • w ramach kółka geograficznego wspólnie poszukiwali sportów uprawianych na różnych kontynentach oraz charakterystycznych dla tych miejsc tańców
  • aktywnie poznawali swoją Małą Ojczyznę wykorzystując rower, hulajnogę, piesze wędrówki, poszerzając wiedzę o swoim regionie, promując aktywny wypoczynek
Projekt realizowali uczniowie klas 6 i 7 pod opieką p. Anny Sakiewy. Działania cieszyły się tak dużym powodzeniem, że również uczniowie klas czwartych wzięli w nich udział.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Międzynarodowy Konkurs
„KANGUR MATEMATYCZNY 2021”
22 kwietnia 2021roku odbył się w formie on-line Konkurs Matematyczny Kangur.
W kategorii MALUCH wynik bardzo dobry uzyskał Wojciech Kaźmierczak.
W kategorii ŻACZEK wyróżnienie otrzymali: Szymon Choroszko oraz Amelia Borowiak.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!
Ogólnopolski Konkurs Leon
90 uczniów naszej szkoły z klas 1-3 kolejny raz uczestniczyło w wiosennej sesji konkursu. Tym razem odbył się on online. Nasi najmłodsi podopieczni, pomimo drobnych kłopotów z łączeniem, świetnie poradzili sobie z taką formą sprawdzenia wiedzy z edukacji zintegrowanej, matematyki i języka angielskiego i zrobili to z uśmiechem na twarzy. W sprawach technicznych, jak zawsze, niezawodni okazali się wychowawcy i oczywiście rodzice.
Warto zauważyć, że każda kolejna edycja przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Teraz pozostało nam tylko czekać na wyniki, o których oczywiście poinformujemy.
#bialoczerwoneGniezno
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie przyłączyli się do akcji #bialoczerwoneGniezno. W ten sposób zachęcali wszystkich do wywieszenia flagi z okazji ważnych dla naszego kraju uroczystości: święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu).
Wróć do spisu treści