aktualności18_1 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Gnieźnie

Przejdź do treści
ŚWIETLICA SZKOLNA
ZAPRASZA
W GODZINACH
6:30 - 16:00Z okazji Świąt Bożego Narodzenia,
przepełnionych nadzieją
i magią wigilijnej nocy,
kierujemy płynące z serca życzenia
radosnych, spokojnych Świąt oraz pomyślności
w nadchodzącym Nowym Roku
             
                  Dyrekcja SP nr 8 w Gnieźnie
 
W adwentowy czas….
Podobnie jak dzieci w krajach niemieckojęzycznych tak też uczniowie klas siódmych, którzy zaczęli w bieżącym roku szkolnym naukę języka niemieckiego, przygotowali kalendarze adwentowe. Dzięki nim dzieci odmierzają czas do Bożego Narodzenia. Kilkoro uczniów przygotowało także wieńce adwentowe. Prace naszych uczniów są starannie wykonane i bardzo pomysłowe, co świadczy o ich kreatywności. Zarówno kalendarze, jak i wieńce zostały wyeksponowane w salach językowych oraz na szkolnym korytarzu.
 
Konkurs „Strofy o Ojczyźnie”
W związku z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości – 20 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Strofy o Ojczyźnie”, podczas którego czwartoklasiści zaprezentowali wiersze o tematyce patriotycznej. Recytatorów oceniało jury w składzie: p. Małgorzata Tomaszewska oraz p. Małgorzata Zachmyc.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
  • I miejsce – Amelia Piekarska (4d),
  • II miejsce – Zuzanna Jóźwiak (4d),
  • III miejsce – Aleksandra Choroszko (4e),
  • wyróżnienia: Zofia Klimczak (4b) i Martyna Kistowska (4e).
Gratulujemy i dziękujemy za piękne doznania artystyczne.
 

Obchody 100-lecia Niepodległości
 
Niepodległościowy turniej sportowy – czołganie do okopów, transport rannego, rzut granatem; gra niepodległościowa – odczytywanie szyfrów, udzielanie pierwszej pomocy; śpiewanie pieśni patriotycznych, konkursy historyczne, do tego ubrani w barwy narodowe uczniowie i nauczyciele – w ten sposób w naszej szkole celebrowano 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W dniu 8.11.2018 r. uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych uczestniczyli w turnieju niepodległościowym. Rywalizowali w 10 konkurencjach sportowych pod hasłem: „Powołanie do służby wojskowej”.  Wcieleni do wojska biegli przez pole minowe, rzucali granatem, czołgali się do okopów i transportowali rannego.
W kategorii  klas czwartych najlepsi okazali się uczniowie:
Klasy 4b (1 miejsce)
Klasy 4e (2 miejsce)
Klasy 4f  (3 miejsce)
W kategorii klas piątych uczniowie:
Klasy 5b
Klasy 5c
Klasy 5g
W kategorii klas szóstych uczniowie:
Klasy 6c
Klasy 6d
Klasy 6b
Po turnieju podczas gry niepodległościowej uczestnicy mogli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin: historii Polski, architektury miasta, znanych Polaków (Ojców Niepodległości). Odczytywali szyfry, szyli rozetę powstańczą, śpiewali pieśni patriotyczne i udzielali pierwszej pomocy. W grze wzięli udział uczniowie klas 4-8, podzieleni (w każdej klasie) na pięć zespołów. Wykonywali zadania o różnym stopniu trudności na stanowiskach rozmieszczonych na terenie szkoły. W sali 109 znajdowała się kwatera meldunków, w sali 201 centrum wywiadu, a w sali 203 szpital polowy, w którym pan Kamil Murch udzielał rannemu pierwszej pomocy.
Dnia 9 listopada odbyła się uroczysta akademia, którą uświetnili swoją obecnością honorowi goście: Pan Michał Powałowski – wiceprezydent Gniezna i ks. proboszcz Andrzej Grzelak. W montażu słowno-muzycznym uczniowie klasy 8d przypomnieli historię polskiej drogi do odzyskania niepodległości utraconej w końcu XVIII wieku. Była to opowieść o umiłowaniu wolności, o którą ofiarnie walczyli uczestnicy wielkich powstańczych zrywów i żołnierze Legionów Komendanta Piłsudskiego. Nie zapomniano o wielkich polskich poetach i pisarzach, którzy krzepili polskie serca i umysły, gdy naszego kraju nie było na mapach Europy. Zabrzmiały też patriotyczne pieśni, które nasi przodkowie śpiewali w trudnych chwilach niewoli i walki o odrodzenie ojczyzny. Była to barwna opowieść o historycznym doświadczeniu kilku pokoleń Polaków. Uczniowie przywołali bohaterów walk niepodległościowych i wielkich Polaków, którzy całe swe życie poświęcili dziełu odzyskania niezawisłości Polski. Na apelu występowali też uczniowie klasy 4d, którzy pięknie zaśpiewali piosenki o naszej Ojczyźnie.
Częścią obchodów  był również cykl konkursów poświęconych stuleciu odzyskania niepodległości. W trakcie gali wręczono nagrody laureatom konkursu organizowanego przez szkolną bibliotekę pt. „A kto Ty jesteś?” oraz konkursu międzyszkolnego, który przeprowadzony został w różnych kategoriach: plastycznej, literackiej, multimedialnej i pieśni patriotycznej.
Część artystyczną przygotowała klasa 8d po opieką pani Sylwii Suchomskiej i Hanny Rosińskiej.
Na zakończenie obchodów w ramach projektu „Dzień dla Niepodległęj” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokładnie o godzinie 11:11 uroczyście zaśpiewaliśmy hymn, włączając się tym samym w akcję „Rekord dla Niepodległej”.

Nominacja naszej szkoły do tytułu
SZKOŁA PRZYJAZNA UCZNIOM  2018

30.10.2018 roku nasza szkoła otrzymała nominację Kapituły Redakcji ,,Głosu Wielkopolskiego” do tytułu SZKOŁY PRZYJAZNEJ UCZNIOM 2018.
Prosimy wszystkich do oddania głosu na naszą szkołę w tym prestiżowym plebiscycie pod adresem www.gloswielkopolski.pl/nauczyciel

Śniadanie daje moc

W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania Szkoła Podstawowa nr 8 w Gnieźnie włączyła się w bieżącym roku szkolnym do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka.
 
8 listopada 2018 r. uczniowie klasy 1a (wychowawca Hanna Błazełek) oraz klasy drugie m.in. 2a (wychowawca. Marlena Chęś), 2 b (wychowawca Małgorzata Gawlak) 2c
(wychowawca Maria Wojciechowska) oraz 2 d (wychowawca Renata Kwiatkowska) najpierw przygotowali kanapki, sałatki, a potem wspólnie spożywali drugie
śniadanie. W przygotowaniach ochoczo wsparli nas rodzice uczniów. Dzięki nim na naszych szkolnych stolikach znalazły się kolorowe kanapki i inne niesamowicie zachęcające przekąski. Ponadto uczniowie częstowali kanapkami innych uczniów oraz pracowników szkoły.
 
Oprócz tego przeprowadzono scenariusze zajęć oraz pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.
 
Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

Dzień 12 listopada 2018 r. jest Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Dzień wolny od pracy.

Mój Święty Patron

,,Mój Święty Patron” – to temat prac plastycznych, które uczniowie naszej szkoły wykonywali w związku ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych. Piękne, pomysłowe i oryginalne prace naszych uczniów podziwiać mogliśmy na szkolnym korytarzu. Zapraszamy do fotogalerii.


Zaduszki

Tradycyjnie już w naszej szkole pod koniec października wystawione są Zaduszki. W tym roku dnia 30. 10.2018 r. brali w nich udział uczniowie klas VIII i VII. Zaduszki miały charakter montażu słowno- muzycznego, który miał miejsce w dolnej kondygnacji kościoła parafialnego p.w. Chrystusa Wieczystego Kapłana.
Odpowiednia scenografia, prezentacja multimedialna, muzyka i dobór tekstu sprzyjały  zadumie, refleksji nad przemijającym życiem i jego końcem – śmiercią.
Nad całością pieczę trzymała p. katechetka Elżbieta Sitek.


Bicie rekordu w jednoczesnej Resuscytacji krążeniowo – oddechowej w III LO w Gnieźnie

16 października 2018 roku obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Nasza Szkoła również przyłączyła się do tej akcji. Akcję zorganizowała  Fundacja WOŚP  w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Uczennice z klasy VII b wraz z wychowawcą udały się do III Liceum Ogólnokształcącego, żeby wraz z innymi uczniami ze szkół gnieźnieńskich oraz pracownikami GOSIR- u, funkcjonariuszami Policji, Straży Miejskiej i Więziennej, Straży Pożarnej spróbować pobić rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Celem imprezy jest promowanie nauki pierwszej pomocy. Bicie rekordu rozpoczęło się w całej Polsce jednocześnie o godzinie 12.00 i nieustannie przez pół godziny uczniowie przeprowadzali na fantomach resuscytacje.


Pomagamy bezdomnym zwierzętom

  „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.
Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.”
4 października 2018 roku obchodzono Światowy Dzień Zwierząt. Z okazji tego święta klasa IV E zorganizowała zbiórkę karmy i środków czystości dla psów i kotów ze schroniska w Gnieźnie. Celem tego przedsięwzięcia było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, zachęcanie dzieci do aktywnego włączania się do akcji charytatywnych oraz poprawa komfortu życia psów i kotów, którym nie udało się jeszcze trafić do kochającego domu. Uczniowie naszej szkoły osobiście odwiedzili schronisko dla bezdomnych zwierząt przekazując zebrane produkty. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się jak postępować w sytuacji, kiedy spotkają bezpańskiego psa oraz jak wygląda praca w schronisku. Każda taka akcja uczy wielu pozytywnych postaw,  a przede wszystkim uwrażliwia naszych uczniów na krzywdę innych. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączyli się w zbiórkę.


Pasowanie uczniów klas I
 
19 dzień października 2018 roku był dniem szczególnym dla każdego ucznia klasy I. Tego właśnie dnia pierwszaki miały wyjątkową uroczystość. Na apelu w obecności wychowawców i rodziców dyrektor szkoły, pan Marek Machiński pasował każdego pierwszaka na ucznia Szkoły Podstawowej nr 8. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i obiecali, że będą chętnie uczyli się i godnie reprezentowali naszą szkołę. Wszystkim uczniom klas pierwszych serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

Przyznanie Nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty dla nauczycieli Naszej Szkoły

W uznaniu szczególnych zasług w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej nagrodą Ministra Edukacji Narodowej wśród 23 wyróżnionych wielkopolskich Nauczycieli znalazła się nauczycielka z Naszej Szkoły, pani Natasza Szalaty – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty odebrała Anna Sakiewa – nauczyciel nauk przyrodniczych – biologii, geografii i przyrody. Wojewódzka uroczystość wręczenia Nauczycielom nagród Ministra Edukacji Narodowej oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty odbyła się 18 października 2018 r. w Zamku w Rydzynie. Nagrodę Ministra nauczyciele otrzymali z rąk pani wicewojewody, Marleny Malag, natomiast nagrodę kuratora wręczyła Wielkopolski Kurator Oświaty – pani Elżbieta Leszczyńska. Uroczystość uświetnił występ Kapeli Zamku Rydzyńskiego, która wykonała pieśni patriotyczne z okazji 100-lecia Niepodległości. Okazją do zorganizowania uroczystości w Zamku w Rydzynie było otwarcie wystawy „100-lecie Niepodległości”, w której wszyscy zaproszeni goście mogli uczestniczyć.

Dzień Papieski

16. 10. 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole XVIII Dzień Papieski. Tego dnia dokładnie w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyła na Stolicę Piotrową  została przeprowadzona audycja radiowa. Uczniowie mieli możliwość usłyszenia najważniejszych faktów z życia naszego Wielkiego Polaka. Całość audycji była przeplatana recytacją wierszy. Na koniec wszyscy wysłuchali ulubioną pieśń Papieża Jana Pawła II.
Audycję przeprowadzili uczniowie: Ewa Szymańska 7c, Amelia Kujawska 7c, Michalina Węcka 5f, Agata Pyrz 5f, Franciszek Karmelita 5f, Jakub Woźniak 5f pod  kierunkiem p. katechetki Elżbiety Sitek.

Narodowe czytanie powieści Stefana Żeromskiego

We wrześniu i w październiku, tradycyjnie już, nasza szkoła brała udział w narodowym czytaniu. Tym razem poznawaliśmy fragmenty powieści Stefana Żeromskiego pt.: „Przedwiośnie”. Poznaliśmy marzenia jednego z bohaterów o wolnej Polsce. Z pewnością ta ogólnopolska akcja czytelnicza rozwinie zainteresowania czytelnicze naszych uczniów i zachęci do sięgnięcia tę lekturę.

Uczniowie „Ósemki” na jesiennym rajdzie
 
29 września uczniowie z klasy 6a pod opieką p. Magdaleny Słowińskiej wzięli udział w  XVII rajdzie  pieszym „Na spotkanie jesieni w Czerniejewie” organizowanym przez PTTK  w Gnieźnie pod patronatem burmistrza miasta i gminy Czerniejewo, Tadeusza Szymanka. Celem rajdu było upowszechnienie turystyki i krajoznawstwa oraz zapoznanie uczestników z walorami krajoznawczo - turystycznymi Powiatu Gnieźnieńskiego.
Młodzi turyści dzielnie pokonali trasę 10-ciu kilometrów z Żydowa do Czerniejewa. Na miejscu czekała moc atrakcji. Nasza drużyna zdobyła wyróżnienie w konkursie na najpiękniejszy jesienny bukiet. Następnie uczniowie uczestniczyli w konkurencjach sprawnościowych. W grupie dziewcząt nagrodę zdobyła Joanna Kędzierska. W grupie chłopców pierwsze miejsce zajął Oliwier Sypniewski a trzecie Jan Leśny. Było ciepło, humory nam dopisywały. Rajd dostarczył nam samych pozytywnych emocji, mogliśmy przebywać na świeżym powietrzu wśród kolegów i  malowniczej jesiennej aury.

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 Z DOTACJĄ UNIJNĄ

„Uczy, wspiera, inspiruje – nauczyciel XXI wieku”, to projekt unijny zatwierdzony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, który będzie realizowany w Szkole Podstawowej nr 8  w Gnieźnie, w latach 2018-2020.  Szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach programu wspierania instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji i szkoleń - Erasmus+, Edukacja Szkolna –  Akcja 1 Mobilność Kadry.  Projekt został napisany  przez nauczycielki Ósemki, panie Lidię Modrzejewską-Krüger i Annę Sakiewę, adekwatnie do aktualnych potrzeb szkoły, a jego głównymi założeniami jest podniesienie kompetencji kadry pedagogicznej w biegłym posługiwaniu się językiem angielskim, wprowadzenie nowoczesnej technologii informacyjnej w klasach I-III oraz innowacyjne podejście do ucznia. Dzięki nawiązanym podczas szkoleń i konferencji kontaktom ze szkołami europejskimi, nauczyciele, w ramach projektu, będą mieli możliwość m.in. obserwować sposoby prowadzenia zajęć w szkołach partnerskich w krajach Unii oraz nabywać nowe kompetencje na metodycznych szkoleniach zagranicznych  i krajowych.

Pamiętamy o 79. rocznicy wybuchu
II wojny światowej

01.09.2018r przy Pomniku Pamięci  Poległych i Pomordowanych w latach 1939 -1945 rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej.  Na uroczystość przybyli kombatanci, poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół i stowarzyszeń oraz  władze samorządowe .
Po przemówieniu Prezydent  Miasta pan Tomasz Budasz wręczył przedstawicielom gnieźnieńskich szkół flagi powstańcze,  które zawisną na budynkach szkół od 03. 09.18 do 16.02 19r, czyli do rocznicy podpisania pokoju w Trewirze, który kończył Powstanie Wielkopolskie.
Naszą szkołę  na uroczystości  reprezentował poczet sztandarowy, delegacja uczniów,  dyrekcja i opiekunowie SU.

Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2018/2019

Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego wszystkim uczniom życzymy dużo sukcesów w nauce i pięknych chwil w szkole, a nauczycielom wiele cierpliwości oraz zadowolenia z pracy.
12345
Wróć do spisu treści