aktualności17_2 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Gnieźnie

Przejdź do treści

Święto piosenki angielskiej w Ósemce

Dnia 7.12.2017 w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej „The joy of singing”. W konkursie brali udział uczniowie klas III-VI.
Jury składające się z nauczycieli języka angielskiego oraz muzyki oceniali opanowanie tekstu, interpretację oraz wyraz artystyczny wokalistów.
Jak co roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Jest to zawsze atrakcyjny sposób do promowania nauki języka angielskiego.
W tegorocznej edycji konkursu laureatami zostali:
I miejsce – Miłosz Grawon kl. 6e
II miejsce – Wojciech Pohl kl. 6c
III miejsce – Zuzanna Wojciechowska kl. 4c
III miejsce – Julia Barancewicz kl. 5a
Jury wyróżniło również klasy 6b oraz 4c za przygotowanie show dla szkolnej publiczności. Zwycięzcy obdarowani zostali drobnymi nagrodami nawiązującymi do zbliżających się świąt, a wszyscy uczestnicy słodyczami.


X Otwarte Mistrzostwa
w strzelaniu z broni pneumatycznej

5 grudnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie odbyły się zawody strzeleckie. Naszą szkołę reprezentowali: Eliza Wareńczak, Anna Kaczmarek, Aleksander Milewski z klasy 6b oraz Igor Śliwczyński i Piotr Szlaferek z klasy 6d.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: młodzików (od 10-16 lat) i juniorów (od 17-21 lat). W sumie wystawione zostały 22 drużyny.
Nasi reprezentanci odnieśli swój pierwszy sukces. Aleksander Mikołajczak zajął 3 miejsce w konkursie indywidualnym. Drużyna z kolei zdobyła 5 pozycję w kategorii młodzików. Uczestnikom serdecznie gratulujemy!!! Uczniów przygotowała pani Magdalena Słowińska.

Berlin świątecznie

W dniu 1 grudnia 2017r. odbyła się wycieczka do Berlina. Brała w niej udział grupa uczniów z klas 5a, 6a, 6b i z klas 7., a także kilkoro rodziców. Mieli oni okazję zwiedzić stolicę Niemiec oraz zobaczyć jak czas adwentu spędzają nasi zachodni sąsiedzi.
Zobaczyliśmy pozostałości muru berlińskiego i przejście graniczne Checkpoint Charlie. Przespacerowaliśmy się przy Bramie Brandenburskiej, reprezentacyjną aleją Unter den Linden oraz pomiędzy kolumnami pomnika „Pomordowani Żydzi Europy”. Poznaliśmy też historię budowy katedry berlińskiej - Berliner Dom i dowiedzieliśmy się co znajduje się na Wyspie Muzealnej.
Dosłownie cały Berlin można było zobaczyć dzięki dobrej widoczności z kopuły niemieckiego parlamentu czyli z dachu Reichstagu. Samo dotarcie na kopułę budziło u wielu uczestników wycieczki spore emocje.
Godziny popołudniowe spędziliśmy na zwiedzaniu Muzeum Techniki oraz na Jarmarkach Bożonarodzeniowych. Zobaczyliśmy dwa najpopularniejsze jarmarki Berlina, a mianowicie na Alexanderplatz oraz w dzielnicy Ku Damm, gdzie odwiedziliśmy też Kościół Pamięci cesarza Wilhelma.
Atmosfera berlińskich jarmarków udzieliła się także uczestnikom wyjazdu i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci. Na uwagę zasługuje też fakt, że uczniowie zachowywali się podczas wycieczki zgodnie z ustalonymi zasadami bezpieczeństwa, za co należy im się pochwała.
Wyjazd zorganizowała pani Lidia Modrzejewska-Krüger we współpracy z biurem podróży „Smile Travel”.


Rajd Mikołajkowy

2 grudnia uczniowie z klas 5a oraz 5c wraz z wychowawcami wyruszyli na rajd śladami Św. Mikołaja po Gnieźnie. Najpierw odwiedzili fabrykę bombek. Następnie udali się w kierunku centrum miasta, by na mecie w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym wziąć udział w różnych konkursach związanych ze zbliżającymi się Mikołajkami. Zabawa była jak zwykle udana. Można było wygrać nagrody w konkursie na piosenkę lub wykazać się w różnych konkurencjach sprawnościowych.
Kolejne punkty do OTP zostały zdobyte. Zabrakło tylko zimowej aury, ale mamy nadzieję, że ta zagości wkrótce również w Gnieźnie.

 
Z Ósemki do Sejmu

W listopadzie bieżącego roku klasa 3A i 3G ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Gnieźnie, wraz z nauczycielami i opiekunami, wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Skorzystaliśmy z zaproszenia Pani Poseł Pauliny Hennig Kloski, mamy uczennicy z klasy 3g.
Celem naszej podróży było zwiedzanie Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, a więc najwyższego z organów władzy ustawodawczej w naszym kraju.
Całej podróży towarzyszyła wielka ciekawość tych szczególnych miejsc, tak ważnych dla naszej Ojczyzny oraz poczucie wyróżnienia, iż to właśnie my tam jedziemy. Warszawa przywitała nas deszczem, więc tylko z okna autokaru mogliśmy podziwiać piękno tego miasta.  Po dotarciu na miejsce jak najszybciej chcieliśmy dostać się do celu naszej podróży, ale wtedy okazało się, że trzeba wykazać się cierpliwością. Po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności i  przejściu przez bramkę, gdzie każdy został dokładnie sprawdzony, wreszcie dostaliśmy się do sali dla gości gdzie przywitał nas sympatyczny pan przewodnik. Opowiadał nam o historii i powstawaniu tego miejsca. Następnie udaliśmy się do sali posiedzeń Sejmu, na galerię dla gości. Wrażenie było ogromne: piękna obszerna sala, z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta, a na ich tle flaga narodowa z godłem Polski. Dowiedzieliśmy się, że to tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje. Do naszej grupy dołączyła Pani Poseł Paulina Hennig Kloska i Katarzyna Lubnauer – przewodnicząca Klubu Poselskiego Nowoczesnej. Po krótkiej rozmowie i sesji zdjęciowej udaliśmy się do miejsca na parlamentarnym korytarzu, gdzie widnieją pamiątkowe tablice, np. tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II. To właśnie na tym korytarzu dziennikarze czekają na polityków, aby przeprowadzić  z nimi wywiad. Dowiedzieliśmy się, że w całym gmachu Parlamentu w bardzo wielu miejscach są ekrany telewizyjne, na których można oglądać aktualne wydarzenia z posiedzeń, konferencje i inne ważne spotkania z politykami. Inną ciekawostką była wiadomość, że posłowie i senatorowie muszą uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu i Senatu. Mijaliśmy sale parlamentarne, sale konferencyjne, sale komisji parlamentarnych, biura poszczególnych ugrupowań politycznych. Zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć. Budynek Sejmu zwiedzaliśmy przez około dwie godziny. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z naszej wizyty udaliśmy się do sejmowej restauracji na obiad. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał drobne upominki od Pani Poseł. Na koniec wycieczki fotograf Pani Poseł upamiętnił tę chwilę wspólnym zdjęciem. Pełni wrażeń opuściliśmy gmach Parlamentu. W drodze do autokaru odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. Zatrzymaliśmy się tez przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni sponsorom i organizatorom wycieczki do tak szczególnego miejsca, gdzie zapewne nigdy byśmy sami nie dotarli. Swoimi przeżyciami i wiadomościami podzieliliśmy się z innymi, sami zaś wzbogaciliśmy swoja wiedzę i doświadczenie. Bardzo dziękujemy.

II Turniej Tenisa Stołowego z cyklu „Szukamy Młodych Talentów” w Kiszkowie

W czwartek 16 listopada 2017r. w Kiszkowie odbył się drugi turniej XVI Edycji Turniejów Tenisa Stołowego pod hasłem „Szukamy Młodych Talentów”. W turnieju uczestniczyło 87 zawodników reprezentujących szkoły podstawowe z powiatu gnieźnieńskiego: Kleszczewa, Łagiewnik Kościelnych, Sławna, Słupcy, Niechanowa, Budziszewka i oczywiście SP 8 z Gniezna. W zawodach startowało 17 uczniów naszej szkoły. Największy sukces w tym sezonie osiągnął Adrian Tymosz, który w grupie najstarszej zdobył złoty medal. W tej samej kategorii Dawid Chmiel uplasował się na VI miejscu. W rozgrywkach klas IV-V wysokie III miejsce zajął Błażej Jaros, Bartosz Gulczyński był VI a Bartosz Wachowiak zajął również bardzo dobre punktowane VII miejsce. W kategorii dziewcząt klas VI-VII Monika Maciejewska zajęła IV a Julia Kowalska VI miejsce. W grupie młodszej Klaudia Winnowicz uplasowała się na VI pozycji. W klasyfikacji drużynowej nasza szkoła zajęła IV miejsce.
Bardzo dziękujemy za udział w zawodach wszystkim naszym zawodnikom. Następny turniej odbędzie się 7 grudnia w Gnieźnie i będzie to Turniej Mikołajkowy.
 
Finał Rejonu Poznań Teren Wschód w Tenisie Stołowym

W dniu 8 listopada w Niechanowie odbył się Finał Rejonu Poznań Teren Wschód w Tenisie Stołowym, który był jednocześnie eliminacją do finału wojewódzkiego. Prawo startu w zawodach miały zespoły, które w rozgrywkach powiatowych zajęły pierwsze i drugie miejsce. Wśród finalistów znalazły się dwa zespoły z SP 8. Bardzo dobrze spisali się chłopcy, którzy w składzie: Bartosz Gulczyński i Błażej Jaros wywalczyli wysokie III miejsce. W kategorii dziewcząt Klaudia Winnowicz i Julia Kowalska zajęły V miejsce. Do finału wojewódzkiego awansowały dwa pierwsze zespoły zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców. Gratulujemy bardzo dobrej postawy wszystkim zawodnikom naszej szkoły.
Wyniki końcowe w kat. dziewcząt:
1.      SP Tulce
2.      SP Niechanowo
3.      SP Komorze
4.      SP Nekla
5.      SP 8 Gniezno
6.      SP Grabowo
7.      SP Mieszków
8.      SP Radzewo
Wyniki końcowe w kat. chłopców:
1.      SP Sławno
2.      SP 3 Luboń
3.      SP 8 Gniezno
4.      SP Komorze
5.      SP Kołaczkowo
6.      SP Zalasewo
7.      Społeczna Szkoła Jarocin
8.      SP Pyzdry

Drużynowe Mistrzostwa Gniezna Szkół Podstawowych w Badmintonie

W dniach 25 i 26 października 2017 r. w Szkole Podstawowej Nr 8 odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Gniezna Szkół Podstawowych w Badmintonie. Zawody były rozgrywane w dwóch grupach wiekowych: kl. I-VI „Igrzyska Dzieci” oraz kl. VII i II-III Gim. W ramach „Igrzysk Młodzieży Szkolnej”.
Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły dziewczęta ze szkół: SP 1, SP 3, SP 6, SP 7, Stowarzyszenie Rodzice Dzieciom i oczywiście reprezentacja SP 8. Drużyna w składzie: Amelia Kujawska, Małgorzata Malak i Emilia Kujawska zajęła II miejsce.
„Igrzyska Dzieci”- klasyfikacja końcowa grupy finałowej w kat. dziewcząt:
1. SP 3
2. SP 8 „Igrzyska Dzieci”
3. SP 6
Następnego dnia odbyły się rozgrywki w kategorii chłopców. Do zawodów przystąpiły szkoły z: SP 1, SP 3, SP 6, SP 7, SP 9, Stowarzyszenie Rodzice Dzieciom oraz dwie drużyny SP 8. W „Igrzyskach Dzieci” reprezentacja w składzie: Jakub Ignaszak, Oliwier Sypniewski oraz Mateusz Nowaczyk zajęła II miejsce. W grupie starszej, w której startowali: Mateusz Lisiecki i Mikołaj Menz również zajęła II miejsce.
„Igrzyska Dzieci”- klasyfikacja końcowa w kat. chłopców:
1. SP 6
2. SP 8
„Igrzyska Młodzieży Szkolnej”- klasyfikacja końcowa grupy finałowej w kat. chłopców:
1. SP 1
2. SP 8
3. SP 7
4. Stowarzyszenie Rodzice Dzieciom
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za reprezentowanie naszej szkoły w zawodach i gratulujemy osiągniętych wyników.
 
Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Szkół Podstawowych
w Tenisie Stołowym

W dniach 18 i 19 października 2017 r. w Niechanowie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Szkół Podstawowych w Tenisie Stołowym. Pierwszego dnia zawody były rozgrywane dla klas VI i młodszych czyli „Igrzyska Dzieci”. W turnieju udział wzięło pięć szkół z powiatu gnieźnieńskiego a wśród nich SP 8 z Gniezna. Zawodnicy z naszej szkoły zaprezentowali się bardzo dobrze. W grupie młodszej chłopców drużyna w składzie: Bartosz Gulczyński, Błażej Jaros i Bartosz Wachowiak zajęła II miejsce, a w grupie dziewcząt drużyna w składzie: Klaudia Winnowicz i Julia Kowalska III miejsce.
Zespoły dziewcząt i chłopców zapewniły sobie awans do rozgrywek rejonowych, które odbędą się 8 listopada w Niechanowie.

„Igrzyska Dzieci” wyniki końcowe w kat. dziewcząt:
1.      SP Niechanowo I
2.      SP Niechanowo II
3.      SP 8 Gniezno
4.      SP Sławno
5.      SP Łagiewniki Kościelne
6.      SP 2 Gniezno
 
„Igrzyska Dzieci” wyniki końcowe w kat. chłopców:
1.      SP Sławno
2.      SP 8 Gniezno
3.      SP Niechanowo
4.      SP Łagiewniki Kościelne
5.      SP 2 Gniezno
 
Następnego dnia odbył się turniej dla klas VII szkół podstawowych oraz II i III klas gimnazjalnych. Nasi uczniowie mieli niestety trudniejsze zadanie, ponieważ rywalizowali z zawodnikami klas gimnazjalnych. Pierwsza drużyna chłopców w składzie: Adrian Tymosz i Dawid Chmiel zajęła III miejsce, a druga drużyna: Kamil Kapsa, Franciszek Miczyński i Kacper Zieliński IV miejsce. W kategorii dziewcząt naszą szkołę reprezentowały: Monika Maciejewska oraz Maja Kopecka, które w turnieju zajęły wysokie III miejsce.
Niestety w tych rozgrywkach nie udało się awansować do finału rejonowego, ale i tak gratulujemy bardzo dobrego wyniku.
 
„Igrzyska Młodzieży Szkolnej” wyniki końcowe w kat. dziewcząt:
1.      SP Niechanowo
2.      SP Kiszkowo
3.      SP 8 Gniezno
 
„Igrzyska Młodzieży Szkolnej” wyniki końcowe w kat. chłopców:
1.      SP Kiszkowo
2.      SP Niechanowo
3.      SP 8 Gniezno I
4.      SP 8 Gniezno II
 
Turniej Tenisa Stołowego „Szukamy Młodych Talentów”
 
W środę 11 października 2017 r. w Niechanowie odbył się pierwszy turniej tenisa stołowego XVI Edycji Turniejów pod hasłem „Szukamy Młodych Talentów”. W turnieju uczestniczyło 83 zawodników reprezentujących szkoły podstawowe z powiatu gnieźnieńskiego: Kleszczewa, Budziszewka, Łagiewnik Kościelnych, Sławna, Niechanowa, Słupcy i oczywiście SP 8 z Gniezna. W tym sezonie, ze względu na reformę oświaty, uczestników turnieju podzielono na trzy grupy wiekowe: kl. I-III, IV-V i VI-VII.
 
W zawodach startowało 13 uczniów naszej szkoły. Bardzo dobrze zaprezentowali się chłopcy, którzy uplasowali się na punktowanych miejscach. Największy sukces osiągnął Adrian Tymosz, który w grupie najstarszej zdobył brązowy medal. W kategorii klas IV-V wysokie miejsca zajęli: Bartosz Wachowiak IV miejsce, Błażej Jaros V miejsce a Bartosz Gulczyński VI miejsce.
 
W grupie najstarszej Monika Maciejewska zajęła bardzo dobre IV miejsce a Klaudia Winnowicz na poziomie klas IV-V uplasowała się na V miejscu.
 
Podczas turnieju prowadzona była również klasyfikacja drużynowa. Nasza szkoła po raz pierwszy zajęła wysokie IV miejsce.
 
Bardzo dziękujemy za udział wszystkim pozostałym zawodnikom, którzy reprezentowali naszą szkołę, a którym nie udało się zdobyć punktowanych miejsc. Następne zawody już 16 listopada, a odbędą się one w Kiszkowie.

Centrum Nauki Kopernik w „Ósemce”

Dnia 23.10. 2017 Szkołę Podstawową nr 8 w Gnieźnie odwiedzili Naukobusem pracownicy Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. W zwiedzaniu ekspozycji brali udział wszyscy uczniowie klas IV – VII. W przygotowanej przez pracowników wystawie nasi uczniowie mogli zapoznać się z tajnikami ludzkiego organizmu. Ekspozycje takie jak: „Ukryte obrazy – sztuka patrzenia dla zaawansowanych”, „Pod rządami emocji- obiektywnie patrzysz na świat? Naprawdę?”, „Hulaj noga! – trudna sztuka postępowania wbrew sobie”, wyjaśniły naszym uczniom skomplikowane zjawiska przyrodnicze, pobudziły ich do myślenia i rozbudziły w nich ciekawość wobec otaczającego świata. Bardzo dużą zaletą zwiedzanych przez uczniów ekspozycji była możliwość odkrywania tajemnic natury poprzez samodzielne przeprowadzenie doświadczeń. Emocje jakie towarzyszyły dzieciom, świadczą o tym, że nauka poprzez zabawę jest bardzo ważnym elementem edukacji, które kształtują wyobraźnię, twórcze myślenie i kreatywność.   

 
Pasowanie klas pierwszych
 
20 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych. Po złożeniu ślubowania i pasowaniu dokonanym przez dyrektora szkoły Marka Machińskiego, 84 uczniów została oficjalnie przyjęta do grona społeczności szkolnej. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy 2 a, 3a i 3c pod kierunkiem Hanny Tomczak, Hanny Błazełek i Anny Kaczmarek. Podczas niej nasi mali ósemkowicze mieli okazję wysłuchać piosenek i wierszy oraz obejrzeć przedstawienie pt. „Kto nie pracuje ten nie je”. Na koniec uroczystości starsi koledzy przekazali pierwszoklasistom życzenia i rady oraz wręczyli upominki wraz z czterolistną koniczynką na szczęście. Oprawę plastyczno- muzyczną uroczystości przygotowali Barbara Krzyżan i Zbigniew Woźniak.

Poznajemy pracę piekarza

W dniu 12 października 2017 roku uczniowie klasy 3a i 3g wzięli udział w wycieczce do Piekarni „Glanc” w Witkowie. Uczestnicy mieli możliwość zobaczyć pomieszczenia, w których piecze się chleb, bułki, rogale oraz obejrzeli sprzęty, dzięki którym wyrabia się ciasto na pieczywo. Uczniowie dowiedzieli się o sposobie produkcji pieczywa oraz jakie produkty są potrzebne do jego wyrobu. Na bieżąco śledzili wyrabianie, odmierzanie ciasta oraz to, w jaki sposób „czarodziejska maszyna” formuje bułeczki. Każdy uczestnik miał swoje stanowisko pracy i kilka bułeczek do uformowania wg własnego pomysłu. Bułeczki były w kształcie: kwiatków, serc, żółwi, biedronek, motylków itp. Podczas, gdy bułeczki piekły się w piecu nadszedł czas na „małe co nie co”. Otrzymaliśmy słodki poczęstunek od pracowników piekarni. Na zakończenie wszyscy uczniowie dostali swoje bułeczki oraz dyplom „Małego Piekarza Piekarni Glanc”. Przy okazji odwiedziliśmy również salę zabaw „SUPERLAND”. Dzieci wspaniale się bawiły w basenie z kulkami, podczas gry w cymbergaja oraz rozgrywając mecz piłki nożnej.


XVII DZIEŃ PAPIESKI

"IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ" - pod takim hasłem przebiegały konkursy zorganizowane dla gnieźnieńskich szkół podstawowych przez nauczycieli z naszej szkoły.  Ich podsumowanie  odbyło się 12 października podczas uroczystej gali z okazji XVII Dnia Papieskiego w Centrum Edukacyjno – Formacyjnym.
Laureatami zostali również nasi uczniowie - Julia Kowalska z klasy 3c, która wykonała pracę plastyczną pt."Jak w codziennym życiu niesiemy dobro i radość". Aleksandra Szalaty i Gabriela Perlik z klasy 7d, to z kolei laureatki konkursu na prezentację multimedialną, przypominającą  miejsca związane z pobytem świętego Jana Pawła II w Gnieźnie w czerwcu 1997 roku.
W części artystycznej tego wyjątkowego spotkania  Amelia Kujawska z klasy 6a recytowała wiersz ks. Twardowskiego pt. "Ojcze Nowego wieku". Zaprezentowali się też zwycięzcy Przeglądu Pieśni Chrześcijańskiej oraz  laureaci ze szkół ponadgimnazjalnych.
Prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował uczniom i nauczycielom za udział w konkursach oraz za to, że trwają w poznawaniu przesłania świętego Jana Pawła II. Zachęcił, aby każdy stawał się misjonarzem nadziei.
Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie uczniów to:
Grażyna Stanisławska
Barbara Krzyżan
Elżbieta Sitek
Renata Popek
Katarzyna Kos

Z wizytą u STRAŻAKÓW

Na początku października – w ramach klasowego świętowania Dnia Chłopca – uczniowie klasy 7c i 7b zwiedzali siedzibę Powiatowej Komendy Straży Pożarnej.
Strażacy pokazali uczniom strój strażaka, sprzęt niezbędny do ratowania ludzi i ich mienia oraz wykorzystywany podczas wyjazdów do wypadków drogowych czy na wodzie. Mogliśmy też zobaczyć jak strażacy organizują się przed wyjazdem na akcję.
Na koniec uczniowie podziękowali za możliwość dowiedzenia się o pracy strażaka u źródła.
Wyjście zostało zorganizowane dzięki pomocy „ósemkowego rodzica” – strażaka. Dziękujemy!

W dniu 20.10.2017 r. (piątek) o godz.  12:00 w hali sportowej odbędzie się pasowanie na ucznia klasy I.
 
Serdecznie zapraszamy na uroczystość
rodziców pasowanych dzieci.

Akcja charytatywna w „Ósemce’’

W dniach od 04 – 06.10.2017 r. odbyła się w naszej szkole akcja zbiórki pieniędzy dla Anny Ligarzewskiej, absolwentki naszej szkoły. Akcję zorganizowała klasa 3g z wychowawczynią. Przez trzy dni mali wolontariusze Weronika Wareńczak , Hanna Grusza i Nicola Wojciak, „pukały’’ do wszystkich ósemkowych serc. Dzięki ludziom dobrej woli udało nam się zebrać  1.688,23 zł. i 10 Euro centów. Zebrane pieniądze zostały komisyjnie przeliczone i niezwłocznie przekazane mamie Ani w dniu 06.10.2017 r. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej nr 8 za hojność, otwartość i wsparcie tak szczytnego celu.
,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. ’’
Jan Paweł II

 
VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, odbywająca się zawsze w ostatni piątek września, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż jej znajomość jest niezbędna
w życiu codziennym.
 
W piątek 29 września 2017 roku uczniowie naszej szkoły z radością przyłączyli się do ogólnoświatowej akcji. Sprawdzanie wiedzy matematycznej odbywało się w bardzo przyjemny i niecodzienny sposób. Szkolni Egzaminatorzy pozytywnie motywowali uczniów do odświeżenia wiedzy matematycznej zapewniając, że tabliczka mnożenia nie jest wcale trudna.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten po raz pierwszy został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. W dniu głośnego czytania pracownicy naszej szkoły: panie Jolanta Siudzińska, Natasza Szalaty, Edyta Troszak oraz uczennica z kl. VIA Amelia Kujawska recytowały wiersze najmłodszym uczniom z książki pt. „Moje ulubione wiersze”.  Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem, za co nagrodziły czytających gromkimi brawami. Akcja głośnego czytania odbyła się w bibliotece szkolnej i została przygotowana przez nauczycieli bibliotekarzy.

Święto pieczonego ziemniaka

27 września klasy 3a i 3g wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Pawłowie. Największą atrakcją tego miejsca jest mini-zoo, w którym zamieszkało wiele gatunków ptaków, zwierząt ozdobnych i przydomowych. Oprócz różnego gatunku kur i kaczek są: kuce, strusie, pawie, świnki wietnamskie, kozy, owce, króliki, bażanty, gołębie, przepiórki, kuropatwy, indyki, osły, lamy, gęsi i papugi. Gospodarze dla dzieci zorganizowali zabawy na świeżym powietrzu, ognisko z kiełbaskami w wigwamie, pyry z gzikiem i jazdę kucem z bryczką.

Majsterkowo

14 września klasa 3a wybrała się na wycieczkę do Castoramy. Ideą warsztatów „Majsterkowo” jest rozwijanie u dzieci zdolności manualnych i pobudzanie wyobraźni oraz rozwijanie zainteresowań w kierunku majsterkowania. Dzieci z pomocą wykwalifikowanych pracowników Castoramy wykonywały ozdobne ramki.  Po zbiciu desek uczniowie przystąpili do malowania i ozdabiania ramek wedle swoich upodobań i pomysłowości. Była to bardzo fajna, a przede wszystkim praktyczna wycieczka, która rozbudziła pasję dzieci do majsterkowania. Wszyscy swoje prace wykonali bardzo starannie.Za wykonane zadania uczniowie otrzymali dyplomy, drobne upominki oraz wykonane ramki.

Z „ÓSEMKI ” na Antarktydę

W minionym tygodniu uczniowie klas 3g i 3e Szkoły Podstawowej nr 8, gościli dr Andrzeja Araźny - klimatologa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który w polskiej stacji Hornsund na Spitsbergenie spędził ponad cztery lata swego życia a w 2014 r. kierował 37 wyprawą polarną Państwowej Akademii Nauk. Dzięki staraniom wychowawczyni pani Nataszy Szalaty oraz mamy jednej z uczennic pani Doroty Wareńczak, uczniowie mieli okazje posłuchać jak wyglądają przygotowania do wyprawy na Antarktydę. Z wielkim zaciekawieniem oglądali slajdy podróżnika na Arktyce i Antarktydzie. Mogli podziwiać zwierzęta i roślinność żyjącą w tamtym klimacie. Obejrzeli nagranie przedstawiające zaćmienie słońca na biegunie północnym a także nagranie przedstawiające zjawisko zorzy polarnej. Oglądali zdjęcia Lodowca Hansa, którego czoło znajduje się w sąsiedztwie stacji polskich badaczy i cofa się średnio w tempie ok. 17m na rok. Zapoznali się również z koniecznością ochrony środowiska, która ma znaczny wpływ na zmiany klimatu. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji podstawy programowej klas 1-3 oraz w nawiązaniu do przerobionej lektury pt. „Zaczarowana zagroda’’. Taka lekcja na długo pozostanie w pamięci najmłodszych uczniów SP8 a spotkania z ciekawymi ludźmi pozwalają w innowacyjny sposób przyswajać materiał i sprawiają, że lekcje nie są nudne. Mali ósemkowicze mogli przez chwilę dotknąć tej wielkiej tajemnicy jaką wciąż jest biegun północny i południowy i przenieść się z murów szkoły na Antarktydę.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
poniedziałek 04.09.2017 r.
klasy IV - VII  godz. 8:30
klasy I - III  godz. 9:30
12345
Wróć do spisu treści