aktualności 3 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Gnieźnie

Przejdź do treści

Tajemnice iluzji

W grudniu w naszej szkole odbył się niezwykły pokaz iluzji w wykonaniu mistrza z Ukrainy Aleksandra Tkacza.
Podczas spotkania nasz gość udowodnił nam, że magia ma wiele związku z nauką i marzeniami. Zapraszał uczniów do wspólnej zabawy jako swoich asystentów. Jednego z nich przemienił w królika, innemu pokazał latający stolik czy magiczne różdżki. Na przykładzie iluzji optycznej mogliśmy zobaczyć, jak komuś na chwilę znika głowa i poznaliśmy tajemnicę iluzji egipskich faraonów.
Duże zainteresowanie wzbudziła także sztuczka ze skrzynią, w której nastąpiła nieoczekiwana zamiana miejsc pomiędzy iluzjonistą i jego asystentką.
Na koniec pan Aleksander zdradził nam niektóre tajemnice swoich pokazów. Okazało się, że jeśli będziemy pilnymi i uważnymi uczniami, możemy w życiu odkryć bardzo wiele.


Pamiętamy o bezdomnych zwierzętach

Zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt, to najważniejszy akcent obchodzonego pod koniec października Dnia Kundelka. Zaangażowali się w nią uczniowie klas 1-6. Efektem zbiórki było ponad 300 kg. suchej i mokrej karmy dla psów i kilkanaście kilogramów kocich przysmaków.  Dzieci wykonały  plakaty, zamieściły fotografie swoich czworonożnych przyjaciół, a na lekcjach odbyły się pogadanki, na temat odpowiedzialnej, przemyślanej adopcji zwierząt. Zebrana karma trafiła do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Gnieźnie, natomiast pieski ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na Kawiarach dostały nowe, ciepłe legowiska. Pomysłodawcą akcji był Samorząd Uczniowski klas 1-6  SP 8.


SERCE ŻYCZLIWOŚCI z Ósemki

W minionym tygodniu dobiegła końca zbiórka żywności w Szkole Podstawowej nr 8, która trwała od 26 listopada do 6 grudnia w ramach VI Ogólnopolskiej Bożonarodzeniowej Paczki dla Bohatera. Nasza szkoła bierze już drugi raz udział w tak szczytnym celu, jakim jest pamięć i pomoc materialna dla kombatantów i powstańców. Tak jak w zeszłym roku, tak i w tym, możemy pochwalić się dużym sukcesem, który zawdzięczamy naszym uczniom i rodzicom. W ramach akcji zebraliśmy ponad 400 kg żywności oraz około 150 kartek świątecznych, które zostały wykonane przez naszych uczniów pod czujnym okiem pani Beaty Babik, Marleny Danelskiej, Zbigniewa Springera, Beaty Krzyżan. W dniu 7 grudnia dary zostały przekazane przez p. Nataszę Szalaty, która była koordynatorem tej akcji w naszej szkole, do „Garnizon – Gniezno”. Dziękujemy wszystkim wychowawcom, którzy tak chętnie przystąpili do tej akcji, a w szczególności uczniom i ich rodzicom za wielkie serce i życzliwość wobec tych, którzy walczyli za wolność Polski. Dzięki takim akcjom nasza pamięć o bohaterach jest wciąż żywa.  To zaangażowanie nauczycieli, uczniów i rodziców daje poczucie dobrze spełnionej misji oraz uczy szeroko rozumianego patriotyzmu. Jak mówią nasi uczniowie – „pomaganie jest fajne’’. Poprzez taką zbiórkę w naszej szkole mogliśmy pięknie przygotować się do nadchodzących świąt i sprawić prezent Tym, którzy często żyją w samotności i zapomnieniu. Dzięki tej życzliwości wiemy, że Święty Mikołaj mieszka w naszych sercach, a nie w odległej Laponii.
ŻYCZYMY WSZYSTKIM PRZEPIĘKNYCH, RODZINNYCH, PRZEPEŁNIONYCH ŻYCZLIWOŚCIĄ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.
DZIĘKUJEMY!

IGRCE Mikołajkowe

W dniu 6 grudnia 2016 roku odbyły się w naszej szkole XVIII „IGRCE Mikołajkowe”.
W zawodach wzięło udział ponad 100-u uczniów gnieźnieńskich szkół podstawowych I etapu edukacyjnego.
Klasyfikacja:
I miejsce SP 9
II miejsce SP3
III miejsce SP2
IV miejsce SP12
V miejsce SP8
VI miejsce SP5
VII miejsce SP6
VIII miejsce Szkoła „Prymus”
Organizatorami imprezy byli: Maria Kocoń, Grzegorz Gronowski, Jarosław Surman.
Nagrody ufundowali:
Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz
Rada Rodziców SP nr 8
Firma Carrefour
Firma Chata Polska
Drukarnia Majorczyk


Apel
z okazji
Światowego Dnia Pluszowego Misia
dla klas I-III

Dnia 1 grudnia odbył się apel celem, którego było uczczenie święta pluszaków, zachęcenie dzieci do czytania, miłe, radosne i pożyteczne spędzenie czasu.
Podczas apelu uczniowie poznali krótką historię święta oraz dowiedzieli się o obchodzonych w tym roku 90 urodzinach Kubusia Puchatka – ulubieńca dzieci, który lubi małe conieco.
Na cześć Kubusia nauczyciele: panie Edyta Troszak, Matylda Kabacińska, Renata Komornicka, Grażyna Łukasik przeczytały fragment książki A.A. Milne mówiący o tym jak Puchatek idzie z wizytą i wpada w potrzask. Uczniowie przygotowali również szereg niespodzianek dla swojego ulubieńca: klasa I wykonała przemarsz z ulubionymi misiami, klasy II przygotowały i zaprezentowały postacie z książki o Kubusiu, a klasy III wykonały hasła i urodzinowe okrzyki. Całej uroczystości towarzyszyła muzyka o misiach. Apel przygotowali nauczyciele bibliotekarze i opiekunowie samorządu I-III, a prowadziły Amelia Kujawska i Klaudia Winnowicz.


Drużynowe Mistrzostwa Rejonu Poznań Teren Wschód Szkół Podstawowych w Badmintonie

Po udanych i zwycięskich Mistrzostwach m. Gniezna i Powiatu w Badmintonie przyszedł czas na kolejny etap rozgrywek w ramach Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W dniu 30 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej w Przeźmierowie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Rejonu Poznań Teren Wschód.
W kategorii chłopców w zawodach wzięło udział 8 szkół: SP 1 Puszczykowo, SP Dolsk, SP 2 Jarocin, SP Kaczanowo, SP Targowa Górka, SP Szczytniki Duchowne, SP Radzewo i SP 8 Gniezno. Reprezentacja chłopców w składzie: Mateusz Lisiecki (kl.6c), Oliwier Kowalski (kl.6b) i Adrian Tymosz (kl.6b) w turnieju zajęła V miejsce.
W kategorii dziewcząt wystartowało 9 zespołów: SP Przeźmierowo, SP Żydowo, SP 3 Jarocin, SP 2 Jarocin, SP Kaczanowo, SP 2 Luboń, SP Dolsk, SP Targowa Górka i SP 8 Gniezno. Drużyna w składzie: Amelia Kujawska (kl.5a), Małgorzata Malak (kl.5a) i Emilia Kośmicka (kl.5a) w rozgrywkach zajęła V miejsce.


Konkurs czytelniczy
„W Stumilowym Lesie”
dla klas II

Jak co roku dnia 25 listopada odbył się konkurs przygotowany przez nauczycieli bibliotekarzy, którego celem jest rozbudzanie zainteresowania twórczością A.A. Milne, kształtowanie umiejętności przekazywanie przez dzieci zapamiętanych faktów, rozbudzanie zamiłowań czytelniczych oraz kulturalna rywalizacja między uczestnikami konkursu. Uczniowie zmagali się z pięcioma konkurencjami, a przerywnikiem w wykonaniu zadań była wspólna codzienna gimnastyka Kubusia, która sprawiła dzieciom wiele radości. Uczniowie świetnie sobie poradzili z zadaniami, a najlepsi wśród nich to:
I miejsce Maja Janus kl. II b
I miejsce Weronika Wareńczak kl. II g
II miejsce Alan Sporakowski kl. II a
II miejsce Zuzia Stefaniak kl. II b
III miejsce Weronika Ignaszak kl. II a
III miejsce Filip Rydlewski kl. II c
IV miejsce Oliwia Lisiecka kl. II f
V miejsce Ola Stefaniak kl. II b
Wszyscy uczestnicy otrzymali baloniki oraz gratulacje od organizatorów.


Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dnia 21 listopada w naszej szkole obchodzono Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.  To dzień bardzo szczególny, który ma nam uświadomić, ze zawsze należy być wobec siebie miłym, uprzejmym i życzliwym. Z tej okazji nauczyciele bibliotekarze przygotowali audycję na temat życzliwości i kultury słowa. Ogłosili konkurs „Życzliwi w literaturze”. Na korytarzu szkolnym wisiała gazetka zachęcająca do używania podstawowych słów: proszę, dziękuję, przepraszam oraz do uprzejmości, serdeczności, życzliwości i uśmiechu.
W ramach obchodów święta uczennice: Klaudia Winnowicz, Amelia Kujawska, Olga Ogórkiewicz, Natalia Wyrzykowska głośno czytały uczniom z klas I, II, III opowiadanie pt.  „Dzień dobry” z książki Grzegorza Kasdebke „Bon czy Ton…”
W tym dniu rozstrzygnięto, ogłoszony wcześniej plebiscyt na „Najżyczliwszego Ucznia w Klasie”. Uczniowie wśród koleżanek i kolegów wybrali Klasowych Życzliwych.

Wyniki plebiscytu:

Klasa 1a  - Iwo Wojtkowiak
Klasa 2a  - Julita Roethl
Klasa 2b  - Laura Chmiel
Klasa 2c  - Nicola Kokott
Klasa 2d  - Patrycja Pauszek
Klasa 2e  - Aleksandra Choroszko
Klasa 2f  - Oliwia Lisiecka
Klasa 2g  - Nicola Wojciak
Klasa 3a  - Oliwia Kowalska
Klasa 3b  - Zazanna Zawadzka
Klasa 3c  -  Błażej Jaros
Klasa 3d  - Bartek Wachowiak
Klasa 3e  - Ania Nowicka
Klasa 3f  - Agata Pyrz
Klasa 3g -  Zofia Możdżeń
Klasa 4a - Weronika Gwizdała
Klasa 4b - Aleksander Kryszak
Klasa 4c - Eryk Błachowiak
Klasa 4d - Iga Mielcarek
Klasa 5a - Marika Sadowska
Klasa 5b - Adrian Nitka
Klasa 5c - Martyna Kozłowska
Klasa 5d - Maria Szymańska
Klasa 5e - Adrianna Czerwińska
Klasa 6a - Jennifer Pruss
Klasa 6b - Marcelina Łączyńska
Klasa 6c - Voldymyr Vikttskyi
Klasa 6d  - Gabriela Perlik

Wszystkim życzliwym uczniom w naszej szkole wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Pamiętajmy!!!
Życzliwość rodzi życzliwość. Bądźmy życzliwi nie tylko w ten wyjątkowy dzień, ale przez cały rok.


II Turniej Tenisa Stołowego z cyklu „Szukamy Młodych Talentów” w Kiszkowie

W czwartek 17 listopada 2016r. w Kiszkowie odbył się drugi turniej XV Edycji Turniejów Tenisa Stołowego pod hasłem „Szukamy Młodych Talentów”. W turnieju uczestniczyło 82 zawodników reprezentujących szkoły podstawowe z powiatu gnieźnieńskiego: Kleszczewa, Łagiewnik Kościelnych, Sławna, Niechanowa, Budziszewka i oczywiście SP 8 z Gniezna. Reprezentacja naszej szkoły była najliczniejszą grupą, ponieważ startowało 22 uczniów. Zawody rozgrywane były w kategorii dziewcząt i chłopców w dwóch grupach wiekowych: kl. I-III i IV-VI.
Bardzo dobrze zaprezentował się Bartosz Wachowiak, który w kategorii kl. I-III odniósł swój pierwszy sukces zajmując wysokie IV miejsce. Zwycięzca I turnieju i lider generalnej klasyfikacji kl. IV-VI Adrian Tymosz, pomimo bardzo dobrej gry, tym razem zajął IV miejsce. Bardzo dobrze zaprezentowała się również Klaudia Winnowicz, która rywalizując ze starszymi zawodniczkami zajęła w swojej kategorii VIII miejsce.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział w zawodach. Cieszymy się, że tenis stołowy w naszej szkole jest popularny i cieszy się dużym zainteresowaniem. Należy podkreślić, że wszyscy zawodnicy zrobili wielki postęp podnosząc swoje umiejętności techniczne i taktyczne, co bardzo dobrze rokuje na przyszłość.
Następny turniej odbędzie się 15 grudnia w Niechanowie i będzie to Turniej Mikołajkowy.


IX RAJD MIKOŁAJKOWY

3 grudnia w sobotni ranek, kiedy niektórzy z nas smacznie spali, gdyż zapomnieli o spotkaniu, grupa 20 odważnych z klasy 4a i 6c udała się do fabryki bombek. Wejście tam wymagało odwagi, gdyż te przepiękne, świąteczne ozdoby powstają w wysokiej temperaturze i wymagają dużej precyzji i delikatności.
Zainteresowały nas etapy produkcji, a na koniec mogliśmy oczywiście nacieszyć oczy tymi kolorowymi cudeńkami.
Następnie spacerowym krokiem nasza Mikołajowa gromada udała się ulicami miasta w stronę katedry i dalej na metę rajdu. Na miejscu wzięliśmy udział w kilku konkursach. Oliwia Kołodziej zdobyła 3 m-ce za element stroju Mikołaja, a Janek Leśny uroczo zaśpiewał piosenkę świąteczną i również dostał 3 nagrodę.
Wszyscy uczestnicy mogli też wysłuchać opowieści o Św. Mikołaju oraz wierszy na jego temat. Chociaż do świąt pozostało jeszcze trochę czasu, to my już poczuliśmy ten niezwykły klimat. A tym, którzy to czytają życzymy:

ZDROWYCH, SZCZĘŚLIWYCH I RODZINNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!!!

                                                                                 Ósemkowa grupa rajdowa


FLAMENCO W ÓSEMCE

Uczniowie naszej szkoły kolejny raz mieli okazję poznać muzyczny i taneczny świat kraju leżącego na południu Europy. Tym razem przenieśli się na chwilę do słonecznej Hiszpanii. Dzieci z klas 1-3 podróżowały wraz z tajemniczą księżniczką poprzez krain: radosną, smutną i głośną. Z kolei młodzież z klas 4-6 poznawała muzyczną stronę Andaluzji.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o stylu i kulturze flamenco oraz wysłuchaliśmy  kilku utworów. Następnie obejrzeliśmy taniec z wachlarzem i chustą. Mogliśmy też zagrać na instrumentach dotąd nam nieznanych, takich jak cajon czy kastaniety. W konkursie udało się nam rozpoznać znane melodie, a także wspólnie wyklaskać rytm do hiszpańskiej pieśni, co nie było wcale łatwym zadaniem.   


Dzień Pluszowego Misia

Mały, duży, bury, kolorowy, z kokardką czy w kubraczku, z naderwanym uszkiem, z odklejonym oczkiem... Każde dziecko posiada własnego ulubionego misia pluszowego. Wiele razy pewnie był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć. W naszej szkole zaroiło się od misiaczków z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każdy chciał pokazać swojego ulubieńca, ale nie każdy wie, że jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku.


Konkurs piosenki angielskiej
The Joy of Singing

24 listopada odbyła się kolejna edycja konkursu, którego celem jest rozwijanie zainteresowań muzycznych uczniów, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz integracja młodzieży poprzez zabawę.
Niewątpliwie taką okazało się wspólne śpiewanie kilku konkursowych hitów tego sezonu, takich artystów jak: Alan Walker, Selena Gomez, Ellie Goulding, Freddie Mercury czy Michał Szpak. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się:

I m-ce Olga Ogórkiewicz i Natalia Słomian z kl. 6c
II m-ce Klaudia Winnowicz z kl. 4a
III m-ce Wojciech Pohl z kl. 5c

W kategorii zespołów:
I m-ce uczennice z kl. 5b
II m-ce uczennice z kl. 5a
III m-ce uczennice i uczniowie z kl. 5a

Wyróżnienia:
Zofia Kowalska z kl. 3c
Sandra Pauszek i Julia Kabacińska z kl. 3e
Oliwia Krzewińska i Emilia Łukaszewska z kl. 3e
oraz Marika Sadowska z kl. 5a za oryginalny układ taneczny do jednej z piosenek.

Młodzież otrzymała dyplomy, drobne upominki oraz słodycze przygotowane przez nauczycieli języka angielskiego. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy.


Projekt edukacyjny w „Ósemce”-Zawody naszych rodziców. Uczniowie w firmie Polanex

Dnia 23 listopada 2016 klasa 2g ze Szkoły Podstawowej nr 8 z wychowawczynią odwiedziła firmę POLANEX, specjalizującą się w szyciu męskich koszul. To kolejna inicjatywa w ramach projektu „Zawody naszych rodziców”, którego inicjatorem jest p. Natasza Szalaty. Dzięki uprzejmości mamy jednej z uczennic, uczniowie zwiedzali w firmie pomieszczenia biurowe, hale projektu i wykroju, szwalnie oraz magazyn kontroli i pakowania koszul męskich.  Dzieci wykazywały duże zainteresowanie zszywaniem poszczególnych części koszul i wykrojem. Dużą ciekawość wzbudziła maszyna, która rysowała projekty na ogromnych płachtach papieru.  Dzieci podpatrując pracowników, mogły same sprawdzić się podczas składania koszul, co dostarczyło wiele emocji i uśmiechu. Uczniowie chętnie przeliczali przyszyte guziki oraz dowiedziały się, że koszula składa się z osiemnastu elementów. Na koniec wizyty wszyscy otrzymali upominki w postaci mikołajkowych butów wypełnionych słodkościami i gadżetami krawieckimi. W ten sposób uczniowie klasy 2g kolejny raz uruchomili w sobie procesy poznawcze. To już druga specjalizacja zawodowa, która wzbudziła wśród najmłodszych uczniów ciekawość i chęć poznawania innych zawodów naszych rodziców.


Drużynowe Mistrzostwa Gniezna i Powiatu Szkół Podstawowych w Badmintonie

W dniu 8 i 9 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej Nr8 odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Gniezna i Powiatu Szkół Podstawowych w Badmintonie. Bardzo dobrze zaprezentowała się reprezentacja naszej szkoły.
W kategorii dziewcząt drużyna w składzie: Amelia Kujawska (kl.5a), Małgorzata Malak (kl.5a) i Nikola Chudzik (kl.4) w Mistrzostwach Gniezna zajęły I miejsce. Dzięki zwycięstwu w mistrzostwach awansowaliśmy do finału rozgrywek powiatowych. W finale drużyna z SP 8 pokonała zespół z SP Żydowo i w Mistrzostwach Powiatu zajęła I miejsce.
Następnego dnia udział w rozgrywkach wzięła drużyna chłopców. Reprezentacja w składzie: Mateusz Lisiecki (kl.6c) i Oliwier Kowalski (kl.6b) w Mistrzostwach Gniezna również zajęła I miejsce i awansowała do Mistrzostw Powiatu. W finale drużyna z SP 8 pokonała zespół z SP Szczytniki Duchowne i zajęła I miejsce.
Drużyny dziewcząt i chłopców zapewniły sobie awans do Finału Rejonu Poznań Teren Wschód, który odbędzie się 30 listopada w Przeźmierowie k. Poznania.
Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Gniezna w kat. dziewcząt:
1. SP 8
2. SP 3
3. SP 9
4. SP 6
Mistrzostwa Powiatu w kat. dziewcząt:
1. SP 8
2. SP Żydowo

Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Gniezna w kat. chłopców:
1. SP 8
2. SP 9
3. SP 3
4. SP 6
Mistrzostwa Powiatu w kat. chłopców:
1. SP 8
2. SP Szczytniki Duchowne


Warszawska jesień

Polska złota jesień kolejny raz zachwyciła uczestników wyjazdu do Warszawy. Chociaż w stolicy przywitał nas deszcz, to popołudniowy spacer odbyliśmy już w słońcu.
Pretekstem do wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz musical Mamma Mia w teatrze Roma.
Pobyt w Warszawie rozpoczęliśmy, oglądając multimedialną wystawę w  muzeum. W sposób niezwykle interesujący pokazuje ona, jak kształtowała się kultura, życie codzienne, tradycje i obyczaje oraz losy Żydów na przestrzeni wieków. Warto podkreślić ciekawą architekturę obiektu, który pomimo swojej nowoczesności świetnie wpisuje się w panoramę stolicy.
Następnie spośród wielu atrakcji na szlaku turystycznym zobaczyliśmy, m.in.: Pomnik Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, Kościół Św. Anny, Katedrę Św. Jana oraz Rynek Starego Miasta.
Z kolei wieczór dostarczył nam ogromnych emocji, które rosły z każdą minutą podczas słuchania takich przebojów musicalowych jak: Mamma Mia, Dancing Queen, Waterloo, Super – Trouper, The Winner Takes It All. Soliści, tancerze, ich przepiękne kreacje na scenie, a do tego słońce, morze, piasek i cudowna muzyka udzieliły się wszystkim na widowni. Pełni doznań artystycznych i pozytywnej energii powróciliśmy do Gniezna. Wyjazd zorganizowała pani Lidia Modrzejewska – Krüger oraz biuro podróży Smile Travel.

„Paczka dla bohatera”

Wzorem ubiegłego roku nasza szkoła bierze udział w zbiórce żywności dla kombatantów, w ramach ogólnopolskiej akcji „Paczka dla bohatera”. Potrzebne są artykuły spożywcze z dłuższym terminem ważności. Akcja rozpoczyna się od 15 listopada i będzie trwać do końca miesiąca. Dary przynosimy do sali nr 18, do p. Nataszy Szalaty. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym szczytnym celu wszystkie klasy I – VI, rodziców oraz wychowawców.
Dziś pokażmy swoją wdzięczność Tym, który walczyli za wolność Polski.
XVI    RAJD  NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to nasze święto narodowe. Rozpoczęliśmy je bardzo aktywnie, wędrując po Gnieźnie. Poprzez kolejne miejsca, które noszą imię istotnych dla historii Polski postaci lub zdarzeń, mogliśmy przypomnieć lub poznać naszą narodową przeszłość. Tak więc przeszliśmy ulicami: Mariana Wachtla, 28 grudnia, Bohaterów Westerplatte, Armii Krajowej, Powstania Warszawskiego czy Armii Poznań.
Tej krótkiej lekcji historii towarzyszyły również radosne momenty. Był z nami kolega Marcin, który tego dnia obchodził swoje imieniny, więc oczywiście nie zabrakło tradycyjnego ,,Sto lat”. Dziewczęta przygotowane były również i na tę okazję i częstowały pysznymi, domowymi rogalami. Po ich zjedzeniu  niektórzy z wędrujących zanucili nawet pieśń ,,Przybyli ułani pod okienko”.
Po drodze mogliśmy cieszyć się również pierwszym tegorocznym śniegiem i w związku z tym odbyły się towarzyskie potyczki na śnieżki.
Na mecie miał miejsce konkurs dotyczący najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Rozgrzewaliśmy się także pyszną grochówką.
Tego dnia stanowiliśmy jedną biało – czerwoną drużynę. Sami zobaczcie na zdjęciach. Następny rajd już 3 grudnia!Lekcja religii i patriotyzmu na cmentarzu

Podczas wizyty na cmentarzu uczniowie klasy 6c odwiedzili groby żołnierzy, którzy oddali swoje życie, broniąc wolności naszej Ojczyzny. Zapalone znicze i modlitwa, to wyraz wdzięczności za tę najwyższą ofiarę. Zatrzymaliśmy się również przy grobie powstańca. Szczególną uwagę zwróciła rzeźba białego orła, zrywającego łańcuchy - symbol niewoli.


Uczniowie Ósemki z wizytą w firmie „VELUX”

W środę 9 listopada 2016r. w ramach projektu „Poznajemy zawody naszych rodziców”, uczniowie klasy 2g Szkoły Podstawowej nr 8 w Gnieźnie wraz z wychowawczynią, udali się do zakładu produkującego nowoczesne okna dachowe „VELUX”. Na zaproszenie przedstawiciela firmy, pani Justyny Kujawskiej dzieci mogły zwiedzać hale produkcyjne, zapoznać się z nowoczesnymi technologiami produkcyjnymi oraz zobaczyć gotowe elementy okienne. W ramach zwiedzania zakładu firma zorganizowała warsztaty, na których dzieci układały puzzle ze zdjęciem fabryki, obejrzały prezentację multimedialną o historii zakładu i wykonały rysunki. Wizyta zakończyła się wymianą upominków oraz słodkim poczęstunkiem. W ramach projektu, którego koordynatorem jest pani Natasza Szalaty wychowawczyni klasy 2g, przewidziane są wycieczki do innych zakładów pracy znajdujących się na terenie Gniezna.  
Takie spojrzenie w przyszłość już na pierwszym etapie edukacji sprawi, że wśród małych uczniów wzrośnie zainteresowanie zawodami praktycznymi i na pewno rozbudzi proces poznawczy, który może w przyszłości zaowocuje chęcią podjęcia nauki w tym kierunku. A kto wie, może po latach okaże się, że dzięki takiej lekcji dającej możliwość zetknięcia się z wiedzą praktyczną a nie tylko książkową, niejeden mały uczeń z tej klasy zapragnie zostać inżynierem, naukowcem a może wynalazcą.  Któż to wie, czas pokaże.


ZADUSZKI-
                            -„KU PAMIĘCI TYCH, KTÓRZY ODESZLI.
                           ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI TAK
                           SZYBKO ODCHODZĄ.”

Dnia 3 listopada 2016 roku uczniowie klas 4-6 brali udział w Zaduszkach, które miały miejsce w kościele parafialnym p.w. Ch. W. Kapłana w Gnieźnie.
Wybrani uczniowie z kl. 6d, 5a, 4c recytowali wiersze o tematyce życia, śmierci, przemijania. Całości towarzyszyła piękna muzyka refleksyjna i ciekawa prezentacja multimedialna.
Na koniec cała społeczność szkolna w postawie stojącej chwilą ciszy uczciła pamięć zmarłych w ostatnich latach nauczycieli pracujących w naszej szkole tj. p. Maria Góralska - bibliotekarka, p. Jadwiga Wiśniewska - nauczycielka nauczania początkowego, p. Zofia Łagiewska - nauczycielka muzyki i autorka muzyki do hymnu naszej szkoły, p. Irena Rogoziecka - nauczycielka j. polskiego i autorka tekstu hymnu naszej szkoły.
Celem tego przedstawienia było uwrażliwienie uczniów na wartość życia i pamięci o zmarłych.
Przedstawienie przygotowała p. Sylwia Suchomska - nauczycielka języka polskiego i p. Elżbieta Sitek - katechetka.

Wróć do spisu treści