aktualności 2 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Gnieźnie

Przejdź do treści

IX RAJD TURYSTYCZNY TOPIENIE MARZANNY

W dniach 17-18 marca grupa uczniów naszej szkoły z klas: 2a, 4a, 4c oraz 6c wraz z opiekunami wybrała się na kolejny rajd. Była to nasza pierwsza dwudniowa wyprawa, podczas której postanowiliśmy pożegnać zimę. Okazało się to dość trudne i na własnej skórze odczuliśmy sens powiedzenia „W marcu jak w garncu”. Na szczęście, pomimo chłodu i deszczu, a także piątkowych wieczornych niespodzianek, energia i dobry humor nas nie opuszczały. Najpierw zwiedziliśmy pałac w Czerniejecie. Chociaż droga do niego była dość trudna i wydawało się, że wszyscy grzecznie ułożą się do snu, to nic bardziej mylnego. Niektórzy mieli jeszcze siłę na grę w kosza z wykorzystaniem poduszek lub wyścigi w śpiworach.
W sobotę rano udaliśmy się autokarami do Kórnika. Podczas zwiedzania zamku poznaliśmy historię Białej Damy oraz odnaleźliśmy szyfr do tajemniczej szkatułki.
Na mecie rajdu w Żydowie gospodarze tego miejsca ugościli nas pysznym obiadem. Nasza grupa wygrała konkurs na najpiękniejszą Marzannę a Amelia Stefaniak z klasy 4a zajęła I miejsce w Konkursie gramatycznym im. Onufrego Kopczyńskiego.
Niezapomniane doświadczenia za nami. Wiosna tuż, tuż! A razem z nią wyruszymy na kolejne szlaki, zarówno te znane jak i te jeszcze nie odkryte.


Dzień Kobiet w Ósemce

Kwiaty, czekoladki, ciepły, serdeczny uśmiech od Panów dla Pań. Na szczęście nie pojawiają się tylko raz w roku. Jest jednak taki dzień, kiedy te dowody pamięci wszystkim kobietom, zarówno tym młodszym, jak i trochę starszym sprawiają przyjemność – Dzień Kobiet.
8 marca nasi Ósemkowi dżentelmeni sprawili, że poczułyśmy się wyjątkowo. Już od samego rana składali nam życzenia. Przygotowali również audycję przez radiowęzeł. Obdarowywali nas tulipanami oraz słodkościami.
Wszystkim naszym Panom bardzo dziękujemy.  


Konkurs Języka Angielskiego

W dniu 27 lutego odbyły się w naszej szkole eliminacje do Gnieźnieńskiego Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Wzięło w nich udział 13 uczniów z klas szóstych. Ich zadaniem było rozwiązanie w ciągu 60 minut testu, w którym musieli wykazać się umiejętnościami z zakresu słownictwa, komunikacji, czytania, gramatyki oraz słuchania. Najlepszymi okazali się i do kolejnego etapu przeszli:

Jonasz Byttner z kl. 6c
Agata Sternal z klasy 6a
Gabriela Perlik z kl. 6d
Dominika Jerzak z kl. 6d

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a biorący udział w konkursie obdarowani zostali słodkimi upominkami. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Najlepszym z kolei będziemy kibicować w etapie międzyszkolnym, który odbędzie się 6 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 9 w Gnieźnie.


XIV Rajd zimowy

25 lutego wybraliśmy się na kolejny rajd. Grupa liczyła 14 osób. Meta rajdu zorganizowana była w Zespole Szkół w Szczytnikach Duchownych, gdzie ugoszczono nas pyszną grochówką. Na mecie zorganizowane były konkursy. W konkursie na wiersz lub piosenkę o tematyce zimowej pierwsze miejsce zdobyły dziewczęta z naszej drużyny: Klaudia Winnowicz i Oliwia Kołodziej. W II konkurencji – na najbardziej kolorowe i oryginalne przebranie, po zaciętej walce trzecie miejsce zajął Stefan Jakubowski.
Poranny mroźny wiatr na koniec rajdu przemienił się w wiosenny zefirek, który wywołał szerokie uśmiechy na naszych twarzach. Do zobaczenia na kolejnej wyprawie.

Drzwi otwarte

23 lutego na godzinę 17.00 społeczność naszej szkoły zaprosiła przyszłych uczniów klas pierwszych wraz z rodzicami, aby zaprezentować im ich, już wkrótce, miejsce nauki, ale również zabawy i zdobywania doświadczeń. W czasie tego spotkania nasi goście zostali najpierw powitani przez dyrektora szkoły, pana Marka Machińskiego. Następnie obejrzeli krótki montaż przedstawiający różne dokonania naszych uczniów: wokalne, taneczne, recytatorskie, muzyczne i sportowe. Z kolei wszyscy udali się na zwiedzanie sal oraz pracowni, w których odbywały się różnego rodzaju warsztaty, prezentacje i konkursy. Goście przybyli do Ósemki obdarowani zostali specjalnymi czapeczkami i krzyżówkami o Mikołaju Koperniku. Uczniowie częstowali również przygotowanymi przez siebie przepysznymi, domowymi wypiekami.
Pomimo deszczowej pogody odwiedzający dopisali i z zainteresowaniem oglądali szkołę, zadawali pytania i włączali się do działania.


Święto Patrona

23 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona – Mikołaja Kopernika. Tego dnia szkoła wyglądała inaczej niż zwykle. Można było w niej spotkać przybyszów z kosmosu, podziwiać latające obiekty lub porozmawiać z samym wielkim astronomem. Podczas apelu przypomnieliśmy sobie, na czym polegało odkrycie Kopernika, podziwialiśmy wynalazki naszych młodych naukowców oraz kosmiczną modę. Podsumowane zostały też zorganizowane wcześniej konkursy.

Klasa Ia – Praca plastyczna, „Podróż w kosmos”:
I m-ce Kevin Przybylski
II m-ce Iwo Wojtkowiak
III m-ce Oliwier Zarębski

Klasy II – Praca plastyczna „Pojazdy kosmiczne”:
I m-ce Jakub Krzyżański i Filip Rydlewski kl.2c
II m-ce Patrycja Pauszek kl.2d
III m-ce Piotr Krysa kl.2a

Klasy III – Praca plastyczna „Ufoludki”
I m-ce Natalia Kozłowska kl.3b
II m-ce Tatiana Bosacka kl.3d
III m-ce Karol Kędziora kl.3g

Klasy IV – Krzyżówka o Mikołaju Koperniku:
I m-ce Oskar Jarosz kl.4d
II m-ce Oliwia Kołodziej kl.4a
III m-ce Mateusz Konieczny kl.4b

Klasy V – Album o Mikołaju Koperniku:
I m-ce kl.Vd: Maria Szymańska, Karolina Bondyra, Marcin Ciaciuch
II m-ce kl.Vb: Eliza Kopaczewska, Daria Szymkowiak
III m-ce kl.Va: Amelia Kujawska, Natalia Menz, Adrian Gariaciak, Dawid Kacprzak

Klasy VI – Model Układu Słonecznego:
I m-ce kl.VIb: Mateusz Żurawski, Kamil Rybacki
II m-ce kl.VId: Michalina Kokott, Wiktoria Manowiecka, Zuzanna Bogajewska
III m-ce kl.VIc: Marta Chudy, Amelia Czerniak, Maja Kopecka.

Z okazji Dnia Patrona odbył się również konkurs recytatorski „Wiersz o patronie” zorganizowany przez bibliotekę szkolną:
I m-ce zajęły: Klaudia Jóźwiak kl.Vb i Iga Mielcarek kl.IVd
II m-ce Amelia Kujawska kl.Va
III m-ce Weronika Gwizdała kl.IVa

Klasy piąte uczestniczyły też w Konkursie wiedzy o Mikołaju Koperniku, w którym:
I m-ce zajęła kl.Vb w składzie: Eliza Wareńczak, Klaudia Jóźwiak, Alicja Rogowiec
II m-ce kl.Vc: Martyna Kozłowska, Maria Borowczyk, Wiktor Przybylski
III m-ce kl.Ve: Eryk Andrzejewski, Miłosz Grawon, Kacper Malinowski

Samorząd Uczniowski klas IV – VI wspólnie z p. B. Krzyżan przeprowadził Konkurs plastyczny „Spójrz w niebo”, w którym nagrodzeni zostali następujący uczniowie: Karolina Urbaniak kl.Vb, Paweł Trzaskawka kl.Vb, Weronika Kajdaniak kl. IVd, Piotr Puszka kl. Vd, Emilia Kośmicka kl. 5a, Marta Chudy kl.VIc. Wyróżnienia otrzymali: Oskar Jarosz kl. IVd, Kuba Ignaszak kl.Vb, Amelia Czyżewska kl.Ve, Jagoda Kozielska, kl.Ve, Hanna Łukaszewska kl. VIc, Zofia Rzepka kl. IVb, Piotr Szlaferek Vd, Kornelia Wojtkowiak kl.Vd, Eryk Pieczyński kl.Vd.

Zwycięzcy nagrodzeni zostali drobnymi upominkami, książkami oraz słodyczami ufundowanymi przez Radę Rodziców oraz sponsorów.  

Konkurs wiedzy o patronie dla klas piątych

16 lutego z okazji Święta Patrona Szkoły Mikołaja Kopernika odbył się turniej wiedzy dla klas piątych pt. „Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku” opracowany i przeprowadzony przez nauczycielki matematyki:
Marię Kwitowską, Magdalenę Słowińską i Magdalenę Wesołowską.
Wytypowane wcześniej drużyny wykazały szeroką wiedzę dotyczącą biografii Mikołaja Kopernika oraz Układu Słonecznego. Przygotowały również piękne transparenty o tematyce kosmicznej. Zadania teoretyczne przeplatały się z konkurencją plastyczną – „Portret Mikołaja Kopernika współcześnie” i konkurencją sprawnościową – układanie puzzli oraz Układu Słonecznego.
Pierwsze miejsce zajęła klasa 5b, którą w części teoretycznej reprezentowali:
Eliza Wareńczak, Klaudia Jóźwiak, Alicja Rogowiec.
Drugie miejsce przypadło klasie 5c, w składzie:
Martyna Kozłowska, Maria Borowczyk, Wiktor Przybylski.
Trzecie miejsce zajęła klasa 5e:   
Eryk Andrzejewski, Miłosz Grawon, Kacper Malinowski.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 
IV Turniej Tenisa Stołowego z cyklu „Szukamy Młodych Talentów”

W czwartek 26 stycznia w Gnieźnie odbył się czwarty turniej tenisa stołowego pod hasłem „Szukamy Młodych Talentów”. W turnieju uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z powiatu gnieźnieńskiego: Kleszczewa, Łagiewnik Kościelnych, Sławna, Niechanowa, Budziszewka i oczywiście SP 8 z Gniezna. Naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów. Zawody rozgrywane były w kategorii dziewcząt i chłopców w dwóch grupach wiekowych: kl. I-III i IV-VI.
Po raz kolejny bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. W kategorii kl. I-III wysokie V miejsce zajął Konstanty Gewert. W grupie klas IV-VI Klaudia Winnowicz, po bardzo dobrej grze uplasowała się na IV miejscu. Adrian Tymosz, który po trzech turniejach całego cyklu zajmował drugie miejsce, tym razem po nieco słabszej grze sklasyfikowany został na IV miejscu.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział i reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych. Następny turniej odbędzie się 23 marca w Kiszkowie.

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to okazja do wyrażenia szacunku i wdzięczności dla wszystkich
seniorów, którzy poświęcają wiele uwagi i serca w wychowanie młodego pokolenia. Rola babci i dziadka w rodzinie jest dla wnucząt bardzo cenna i ważna. Z tego powodu uroczystość Dnia Babci i Dziadka jest na stałe wpisana do kalendarza uroczystości w naszej szkole. Jest to możliwość zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich, aktorskich czy też wokalnych naszych uczniów. Taką okazję występów miały dzieci w dniu 25 stycznia 2017r. Zaproszonych gości przywitała p. Iwona Stoińska wicedyrektor SP nr 8. Składając babciom i dziadkom serdeczne życzenia podziękowała za pomoc rodzicom w trudnym i niełatwym procesie wychowania młodego pokolenia. W części artystycznej nasi uczniowie zaprezentowali swoje popisy recytatorskie przeplatane śpiewem i tańcem. Ich motywem przewodnim byli oczywiście babcie i dziadkowie oraz wielka miłość i wdzięczność wnucząt.
Na zakończenie uroczystości zaproszonych gości obdarowano laurkami i słodyczami.
Dziadkowie i babcie opuszczali mury naszej szkoły nie kryjąc wzruszenia.
W przygotowaniu uroczystości brali udział uczniowie z klasy:
3 G z wychowawczynią Renatą Kwiatkowską,
3 F z wych. Małgorzatą Gawlak,
3 C z wych. Marią Wojciechowską,
2 F z wych. Beatą Kabzińską.


XV Rajd szlakami Powstania Wielkopolskiego

14 stycznia wyruszyliśmy na kolejny pieszy rajd. Tym razem chcieliśmy w ten sposób uczcić rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, poznać bliżej to, z czego wyrastamy - naszą przeszłość, która choć odległa czasowo, to jej ślady są blisko. Pokonaliśmy trasę około 10 km, a nasz rajd zakończył się w pałacu w Niechanowie. Od dyrektora tego miejsca dowiedzieliśmy się, że przebywał tam, m.in. autor naszego hymnu Józef Wybicki oraz o tajemnym podziemnym przejściu. Odbył się też konkurs wiedzy o powstaniu, a dzięki gościnności gospodarza mogliśmy swobodnie zwiedzić również niektóre sale pałacu.
Po południu ze śpiewem na ustach (w wykonaniu niektórych pasażerów autokaru) wróciliśmy do Gniezna.      


Karnawał rozpoczęty!

10 stycznia uczniowie naszej szkoły z klas 1a, 2b i 2d wraz ze swoimi wychowawczyniami wzięli udział w baliku karnawałowym. Wszyscy spotkali się w Miejskim Ośrodku Kultury by oddać się hucznej zabawie, uczestniczyć w konkursach no i oczywiście potańczyć. Na balu pojawiły się znane z książek i filmu postaci, a wśród nich: księżniczki, piraci, kowboje, czarodzieje. Osobiście przybyli również zapracowani Spiderman i Batman, którzy zabawę uznali za niezwykle udaną. Karnawał trwa w najlepsze, więc kolejne baliki i bale przed nami.   


Szkolne Jasełka

22 grudnia w naszej szkole zapanowała już bardzo świąteczna atmosfera. Podkreśliły ją przede wszystkim klasowe spotkania wigilijne, wypełnione życzeniami, kolędami, słodkimi zapachami oraz prezentami.
Klasy 1-3 uczestniczyły w szkolnych jasełkach przygotowanych przez klasę 2b pod czujnym okiem pani Renaty Komornickiej oraz Grażyny Stanisławskiej. Motywem przewodnim były w nich oczywiście narodziny Jezusa, do którego… oprócz znanych wszystkim pastuszków przybyły postaci z bajek i baśni, takie jak: Calineczka, Kopciuszek, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek czy Pinokio.
Uczniowie klas 4-6 tradycyjnie już uczestniczyli w świątecznym apelu, podczas którego wspólnie zaśpiewali kilka kolęd.
Wręczono również nagrody w grudniowych konkursach, m.in. zorganizowanym przez opiekunów SU 4-6 na stroik świąteczny oraz czytelniczym przeprowadzonym przez nauczycieli języka angielskiego „Świąteczne spotkanie z książką angielską”.


Ósemka ma serce dla Afryki

W okresie przedświątecznym organizowane są liczne akcje charytatywne. Potrzeb jest wiele: obok nas, w innych miastach oraz dalekich krajach misyjnych.  Nie możemy być obojętni. Nawet nasz drobny gest, przekazany zeszyt, długopis czy maskotka, wywoła uśmiech na twarzy nieznajomego rówieśnika.
Pod hasłem  "ÓSEMKA MA SERCE DLA AFRYKI" przeprowadzona została zbiórka darów dla dzieci z dalekiego Kamerunu. Dzięki ofiarności wielu uczniów, pracowników  szkoły i przedszkola Źródełko zebraliśmy: 6 kartonów zeszytów i przyborów szkolnych, 1 karton mydła, pasty  oraz szczoteczek do zębów, 1 karton materiałów opatrunkowych, 3 kartony zabawek i 5 kartonów odzieży. 11 grudnia po dary przyjechał pan Adam, prezes Fundacji SERCE DLA AFRYKI. Zostaną one wysłane transportem morskim  do Afryki, a  trafią do miasta, gdzie pracuje  misjonarz z Gniezna - ks. Eugeniusz Bednarek.
Zachęcamy do odwiedzenia strony: SERCE DLA  AFRYKI!
Akcją w szkole koordynowała pani Grażyna Stanisławska.Z okazji Świąt Bożego Narodzenia,

przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy,

kierujemy płynące z serca życzenia radosnych,

spokojnych Świąt oraz pomyślności

w nadchodzącym Nowym Roku.

                                      Dyrekcja SP nr 8 w Gnieźnie

KONKURS SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
„NAJŁADNIEJSZY STROIK ŚWIĄTECZNY”

       W grudniu odbył się konkurs Samorządu Uczniowskiego pt. „Najładniejszy stroik świąteczny” Dnia 20.12.2016r. wszystkie kompozycje zostały ocenione przez specjalnie powołaną komisję. Wyróżniono pracę następujących uczniów:
• MONIKA SADOWSKA 5a
• KORNELIA WOJTKOWIAK 5d
• AMELIA KACZKOWSKA 5b
• WIKTORIA WERDLA 5b
• SZYMON CIACIUCH 4b
• KAROLINA URBANIAK 5b
• OLIWIA WIERNOWOLSKA 5b
• ELIZA KOPACZEWSKA 5b
• PRZYBYLSKA DARIA 5b
• KORNELIA KAJDANIAK 4d
• ALICJA ROGOWIEC 5b
• JULIA KOWALSKA 5b
• NICOLA KUPCZYK 5b
• ZOSIA RZEPKA 4b
• ALEKSANDRA HEYDRYCH 6d
• KLASA 4A
       Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dostarczone prace. Uczestnicy zostaną nagrodzeni na apelu w dniu 22.12.2016 r. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas IV – VI
„Świąteczne spotkanie z książką angielską”

6 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu świątecznego. Wzięło w niej udział 29 uczniów klas 4 - 6.
Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące lektur: Mulan, Around the World in Eighty Days, Rip Van Winkle, Pollyanna, Emma oraz S. Holmes. W drugiej zmagali się z zagadnieniami związanymi z tematyką świąteczną w krajach anglojęzycznych.
Laureatami konkursu zostali:

- na poziomie klas 4:

1 m-ce Iga Mielcarek kl. 4d oraz Dawid Grzechowiak kl. 4a
2 m-ce Amelia Stefaniak kl. 4a
3 m-ce Jakub Lewandowski kl. 4b

- na poziomie klas 5:

1 m-ce Daria Przybylska kl. 5b
2 m-ce Jakub Krzemiński kl. 5c
3 m-ce Wiktor Przybylski kl. 5c

- na poziomie klas 6

1 m-ce Agata Sternal kl. 6a oraz Marcel Bartczak kl. 6b   
2 m-ce Zuzanna Bogajewska kl. 6d oraz Dawid Chmiel kl. 6b
3 m-ce Gabriela Perlik kl. 6d

Laureaci otrzymali nagrody książkowe, dyplomy oraz drobne upominki.  Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!!!


KONKURS SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
„DARY JESIENI”

       W listopadzie odbył się konkurs Samorządu Uczniowskiego pt. „Dary jesieni.” Dnia 15.11.2016r. wszystkie kompozycje zostały ocenione przez specjalnie powołaną komisję. Wyróżniono pracę następujących uczniów:

• AMELIA STEFANIAK 4a
• ALICJA ROGOWIEC 5b
• MARIKA SADOWSKA 5a
• EMILIA KOŚMICKA 5a
• GRZECHOWIAK DAWID 4a
• KLAUDIA JÓŹWIAK 5b
• KAROLINA URBANIAK 5b
• OSKAR JAROSZ 4d
• NADIA BOSACKA 6b
• ZOSIA RZEPKA 4b
• WIKTORIA PIECZYŃSKA 4d
• WERONIKA KAJDANIAK 4d
• JAKUB IGNASZAK 5b

      Obok klasyfikacji indywidualnej poszczególnym klasom przyznano punkty, które zaliczane będą do punktacji „The Best Class”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dostarczone prace. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!


Zakończyła się akcja pod hasłem „Szlachetna paczka”

Przez trzy tygodnie zbieraliśmy dary dla rodziny potrzebującej wsparcia, mieszkającej w Słupcy.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji, okazując swoje otwarte na potrzeby innych serca. Zabraliśmy bardzo dużo odzieży, butów, przybory szkolne oraz suche produkty żywnościowe i kosmetyki, a nawet biżuterię.
Wszystkie zebrane dary zostały już dostarczone do wybranej wcześniej rodziny, która jest wdzięczna wszystkim za wsparcie w trudnym dla niej czasie.
Akcję zainicjowała uczennica klasy 6c Natalia Słomian.

 
Z wizytą w Majsterkowie

W grudniu uczniowie klasy 2b wraz z wychowawczynią panią Renatą Komornicką wybrali się na wycieczkę do Majsterkowa (w Castoramie). Była to nietypowa lekcja techniki. Każdy mógł bowiem przy użyciu bardzo znanych narzędzi (młotka oraz gwoździ) wykonać mikołajkowy prezent w postaci ramki. Radości ze zbijania listewek nie było końca.
Udekorowane ramki będą czekały teraz na najbliższą okazję, aby stać się prezentem dla kogoś bliskiego…
Wróć do spisu treści