aktualności 1 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Gnieźnie

Przejdź do treści

Szkolny konkurs języka angielskiego
,,Kulturowe spotkanie z książką angielską”
 
W ramach Dnia Języków Obcych odbyły się dwa konkursy z języka angielskiego. W pierwszym przeznaczonym dla uczniów klas trzecich wzięło udział 25 uczestników. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami językowymi z zakresu słownictwa, struktur gramatycznych, komunikacji i czytania. Miejsca na podium zajęli kolejno:
1 miejsce    Ewelina Małolepsza kl. 3g
2 miejsce    Sandra Pauszek kl. 3f oraz Nikodem Menz kl. 3g
3 miejsce    Martyna Wesołowska kl. 3g oraz Diyar Banaszak – Aslanca kl. 3a
 
Drugi dedykowany był uczniom klas 4-6. Przystąpiło do niego 41 dziewcząt i chłopców, którzy rozwiązywali test ze znajomości wybranej lektury oraz kultury krajów anglojęzycznych. Wyniki przedstawiają się następująco:
 
na poziomie klas 4:
1 miejsce    Dawid Grzechowiak kl. 4a
2 miejsce    Amelia Stefaniak kl. 4a
3 miejsce    Alan Pluta kl. 4d
 
na poziomie klas 5:
1 miejsce   Wiktor Przybylski kl. 5c
2 miejsce   Alan Janas kl. 5a
3 miejsce   Sandra Kokott kl. 5a
 
na poziomie klas 6:
1 miejsce   Julian Zgolak kl. 6c
2 miejsce   Jonasz Byttner kl. 6c
3 miejsce   Marcel Bartczak kl. 6b
 
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za liczny udział w konkursach. Nagrody dla zwycięzców wręczone zostaną podczas apelu na zakończenie roku szkolnego.

Dzień Dziecka

To międzynarodowe święto wszystkich dzieci obchodziliśmy również w naszej szkole. Na początku złożył nam serdeczne życzenia pan dyrektor. Najważniejsze dla nas było to, że tego dnia nie odbywały się lekcje. Spotkaliśmy się z wychowawcami i opiekunami. Czas upłynął nam na zabawie i niespodziankach. Część z nas wybrała się do kina na filmy Smurfy oraz Piraci z Karaibów.  Bardziej na sportowo bawiła się grupa przebywająca na basenie, która następnie udała się do restauracji McDonald's. Najmłodsi mieli do dyspozycji dmuchane zamki tuż obok szkoły. Chętnie korzystali również z możliwości malowania twarzy.
Wszyscy uczniowie obdarowani zostali cukierkami od Rady Rodziców oraz niespodziankami w klasach.


XIII Kolorowy Rajd Integracyjno - Sportowy w Kłecku

20 maja wyruszyliśmy na trasę kolejnego rajdu. Tym razem motywem przewodnim było wojsko i to co z nim związane. W czasie marszu, na drodze z Brzozogaju do Kłecka, rozwiązywaliśmy test wiedzowy, w którym, jak się okazało na mecie, zajęliśmy II miejsce. Wykazaliśmy się również bardzo wysokimi umiejętnościami z musztry, co pozwoliło nam zdobyć I miejsce. W konkurencji sprawnościowej także nie mieliśmy sobie równych i cała nasza drużyna stanęła na najwyższym miejscu na podium.
Wzięliśmy też udział w innych konkurencjach, takich jak: najciekawsza piosenka żołnierska, rzut "kulą armatnią", czyli piłką lekarską, strzelanie do celu, pompki czy przeciąganie liny. Zabawa była super i uśmiechy nie schodziły z naszych twarzy. Przysłowiową wisienką na torcie okazały się jednak przejazdy pojazdami wojskowymi. Podobało się wszystkim, a dziewczętom chyba nawet bardziej niż chłopcom. Rajd uważamy za bardzo udany. Było na nim dużo sportu i zabawy na świeżym powietrzu. Wszyscy wróciliśmy trochę zmęczeni, ale na pewno zrelaksowani. Jako trofea i taki maleńki dodatek za nasze wysiłki przywieźliśmy ze sobą aż pięć piłek i tarczę do darta, które wygraliśmy w konkursach.  


Dzień Języków Obcych

19 maja społeczność naszej Ósemki nieco inaczej niż zwykle miała okazję spotkać się z kulturą krajów takich jak: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Irlandia czy Niemcy. Już na drzwiach wejściowych oraz na drzwiach do wszystkich pomieszczeń szkolnych wchodzących witały napisy w języku angielskim i niemieckim.
Na pierwszych godzinach lekcyjnych miały miejsce dwa przedstawienia w języku angielskim: The Ghost House oraz The Ant and the Crickets w wykonaniu uczniów z klasy 5a i 4d, które cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i ich żywymi reakcjami, również ze względu na kameralną atmosferę. Młodzież skorzystała także z okazji na malowanie na twarzy flagi danego kraju. Atrakcję tę przygotowali uczniowie klasy 6c. Muzyki irlandzkiej oraz szkockiej, a także kilku ciekawostek na temat Zjednoczonego Królestwa mogliśmy posłuchać przez radiowęzeł podczas audycji poprowadzonej przez uczennice z klasy 6d.
Tego dnia nie zabrakło również konkursów. W tym roku po raz pierwszy swoją wiedzą i umiejętnościami z języka angielskiego wykazali się uczniowie klas trzecich. Dla klas 4-6 przygotowany był konkurs pod hasłem Kulturowe spotkanie z książką angielską. Wyniki tych uczniowskich zmagań zostaną ogłoszone wkrótce.
Ten dzień upłynął wszystkim bardzo szybko. Towarzyszyły nam różne emocje: radość, duma, satysfakcja, ale również trema i zdenerwowanie. Możemy jednak stwierdzić z całą pewnością, że warto uczyć się języków obcych, gdyż one łączą ludzi a nie dzielą i pozwalają dowiedzieć się więcej o innych kulturach.


Trzy dni w górach

W dniach 8-10 maja uczniowie naszej szkoły z klas: 4c, 6a, 6b i 6d wraz z opiekunami przebywali w Górach Stołowych. Swoją wyprawę rozpoczęliśmy od poszukiwania złota w kopalni znajdującej się w Złotym Stoku. Kolejnym ciekawym miejscem okazały się dla nas Błędne Skały, w których na szczęście nikt nie zabłądził, choć niektórzy mieli na to wielką ochotę.
Po zakwaterowaniu w Polanicy-Zdroju, gdzie mieścił się nasz hotel Europa, udaliśmy się na wieczorny spacer po parku zdrojowym.
Drugi dzień przyniósł jeszcze więcej atrakcji, szczególnie dlatego, że część z nas wzbogaciła się o cenny kruszec. Najpierw udaliśmy się do Kaplicy Czaszek w Czermnej. Następnie oglądaliśmy niesamowite widoki, wspinając się na Szczeliniec, czyli na wysokość 919 m n.p.m. Ciekawe doświadczenia zdobyliśmy, wykonując samodzielnie gliniane miseczki w domu garncarza na Szlaku Ginących Zawodów czy obserwując pracę kowala albo zwiedzając ponad 100- letni wiatrak.
W aquaparku w Kudowie-Zdroju kilku uczestników wycieczki trenowało umiejętność pływania pod prąd pod czujnym okiem pana ratownika, inni relaksowali się w jacuzzi a bardziej wysportowani pokonywali rekord Guinness'a w ilości przepłyniętych basenów.
Trzeciego dnia zdobyliśmy Twierdzę Kłodzko, a w Ząbkowicach Śląskich sprawdziliśmy czy wieża jest naprawdę krzywa.
Nasza wyprawa nie miała sobie równych. Moc atrakcji, dobre towarzystwo, wspaniała aura, a przede wszystkim świetna organizacja. Wszystko to sprawiło, że pod koniec wyjazdu rozpoczęliśmy planować już kolejny, który mamy nadzieję dojdzie do skutku w przyszłym roku.


Krzyże dla misjonarzy

Podczas ogólnopolskich uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha odbywających się w gnieźnieńskiej katedrze, grupa misjonarzy, udających się w różne strony świata otrzymała krzyże misyjne. Dzieci z Ogniska Misyjnego  oraz sympatycy misji z SP8 wręczyli własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami, aby nie zabrakło im siły i pomysłów w tak trudnej i odpowiedzialnej pracy.

Święto Książki

Dnia 27 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Książki. W apelu wzięli udział uczniowie klas 1-6, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz rodzice. Podczas spotkania uczniowie usłyszeli wiadomości o roli i znaczeniu książki w życiu człowieka, obejrzeli plansze z największą, najmniejszą, najdroższą i najcenniejszą książką oraz piękny korowód postaci bajkowych, w które wcielili się uczniowie klas 1-3. Szczególną uwagę wszystkich zebranych zwróciła drużyna smerfów z klasy 2a, gdzie w wykonanie strojów zaangażowali się rodzice.
Z okazji święta uczniowie klas 4-5 zaprezentowali okrzyki i transparenty na cześć czytania i książek, a klasy 6 projekty trzech okładek nowości książkowych. Całej imprezie towarzyszyła miła atmosfera i bajkowa muzyka. Apel przygotowały i poprowadziły uczennice z Koła Miłośników Biblioteki pod kierunkiem opiekuna.


II miejsce w konkursie o Henryku Sienkiewiczu!

W dniu 10 maja 2017r. grupa uczniów z klas piątych (wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach) w składzie:
Klaudia Jóźwiak (5b), Katarzyna Tassarek (5e),
Martyna Michalska (5e), Agata Pietraszak (5c),
Zuzanna Fuszpaniak  (5c), Jakub Krzemiński (5c)
i Daria Przybylska  (5b)
brała udział w turnieju wiedzowym pod hasłem „Echa roku Sienkiewiczowskiego”. Konkurs ten organizowany był przez SP6 z Gniezna. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu życiorysu Henryka Sienkiewicza oraz perfekcyjnie znać jedną z jego powieści „W pustyni i w puszczy”. Mimo niewielkich różnic w punktacji przy poszczególnych konkurencjach, nasza Ósemkowa Drużyna zachowała do końca zimną krew, co pozwoliło im zdobyć II miejsce.
Gratulujemy serdecznie i zachęcamy do zagłębiania się w kolejne lektury.
Opiekunem grupy była pani Lidia Modrzejewska-Krüger.


Prezentacje ekologiczne

W dniu 21.04.2017 w MOK w Gnieźnie odbyły się powiatowe prezentacje ekologiczne pod hasłem” Zielona energia, czyli moc słońca, wiatru i wody”, w których wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. W ramach prezentacji odbył się konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych miasta i powiatu Gniezno. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymała nasza uczennica - Marysia Borowiak z klasy V C. W ramach prezentacji odbył się również konkurs wiedzy ekologicznej. Uczennice z naszej szkoły z klasy V B - Klaudia Jóźwiak, Julia Kowalska oraz Daria Przybylska po zaciętej walce zdobyły III miejsce. Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Konkurs Ortograficzny

Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Gnieźnie odbył się konkurs Ortograficzny „O złotą stalówkę” dla uczniów klas IV-VI pod patronatem prezydenta Miasta Gniezna – Pana Tomasza Budasza. Naszą szkołę reprezentowały – Klaudia Winnowicz z IV a, Daria Przybylska z V b oraz Gabriela Perlik z VI d. Dziewczęta brały udział w trudnych ortograficznych zmaganiach. Najpierw napisały dyktando, następnie przystąpiły do eliminacji drużynowych, w których rozwiązywały krzyżówkę, gromadziły wyrazy pokrewne, wyjaśniały pisownię trudnych wyrazów oraz odgadywały przysłowia. W kategorii klas czwartych Klaudia Winnowicz zajęła III miejsce, a nasza szkoła okazała się najlepsza w zmaganiach drużynowych. Naszym Mistrzyniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


FORUM TEATRALNE

W dniu 11 kwietnia 2017r. odbył się kolejny już -11 raz w naszej szkole - przegląd małych form teatralnych.  
Uczniowie klas I-VI mieli okazję obejrzeć 6 przedstawień (4 w języku polskim i 2 w języku angielskim). Aktorami byli uczniowie z klas: 4a, 4d, 5a, 5b, 5c, 6c. Opiekunami grupek teatralnych były nauczycielki: Katarzyna Kos, Magdalena Kaczmar, Joanna Nowicka, Anna Sakiewa i Lidia Modrzejewska-Krüger.
Zarówno widzowie jak i mali aktorzy bawili się świetnie, choć na „małej scenie” widoczna była trema. Wszystkim zależało, aby dobrze wypaść przed oglądającymi ich kolegami i koleżankami. Grupy wystawiające przedstawienia miały przygotowane adekwatne do swoich scen stroje oraz barwne dekoracje.
Wszystkie grupy nagrodzone zostały gromkimi brawami.
Tradycyjnie logo przeglądu przygotowała pani Barbara Krzyżan, a od strony technicznej nad dźwiękiem czuwał pan Piotr Cieślewicz. Organizatorem imprezy była pani Lidia Modrzejewska-Krüger.


Jazzowe granie w Ósemce

W kwietniu mieliśmy w naszej szkole ogromną przyjemność posłuchania muzyki na żywo. Goście, którzy odwiedzili Ósemkę zagrali dla nas na: trąbce, saksofonie, puzonie, klarnecie oraz na niezwykłym instrumencie jakim jest tarka.
Jako pierwsi dźwięki Dixielandu usłyszeli starsi uczniowie. Wszystkim bardzo spodobały się energetyczne utwory: Hello Dolly, Indiana, Alexander's Ragtime Band, All of me czy Lady Be Good. Młodsi z kolei bawili się do utworów z bajek W. Disney'a: Kraina lodu, Mała syrenka, Alladyn.
Poprzez tę muzyczną podróż słuchacze mogli poznać historię jazzu. Podczas konkursów zgłębiali budowę zaprezentowanych instrumentów oraz próbowali sił w grze na nich, co okazało się dość trudne. Jazzowe rytmy na pewno na jakiś czas pozostaną w naszych wspomnieniach.


Koraliki dla Afryki

Jakiś czas temu pojawiła się na stronach FB prośba siostry Urszuli o koraliki, różnego koloru i wielkości. Siostra jest misjonarką, pracuje w dalekim Kamerunie wśród dzieci i młodzieży, niedaleko placówki, gdzie od wielu lat prowadzi dzieło misyjne ks. Eugeniusz Bednarek z Gniezna. Panie katechetki: Grażyna, Elżbieta i Renata przekazały  ten apel uczniom naszej szkoły.  Przez dwa tygodnie uzbierały całkiem sporą ilość koralików: maleńkich, średnich, trochę większych, z których  rówieśnicy w Kamerunie wykonają dla siebie oraz dorosłych  różańce. Natomiast siostry zakonne wykorzystają nasze drobne dary do ozdobienia  szat liturgicznych. Do paczki zapakowaliśmy też drobne maskotki, materiały opatrunkowe i słodycze. Do akcji dołączyły się nauczycielki z Przedszkola i Szkoły Językowej Prymus.  Nasz podarunek dotrze do Afryki dzięki Fundacji Serce dla Afryki. Do darów materialnych dołączamy również modlitwę za misjonarzy.


ŚWIĄTECZNIE I KOLOROWO W ÓSEMCE

Wiele pięknych, kolorowych akcentów nawiązujących do  Świąt Wielkanocnych pojawiło się w naszej szkole. Uczniowie klas 1-6 chętnie wykonali kolorowe  zajączki, kurczaczki, baranki oraz pisanki różnej wielkości. Pomysłowość młodych artystów nie miała granic. Sami zobaczcie naszą galerię.


600 LAT PRYMASOSTWA W POLSCE
– NASI W FINALE

Rozstrzygnięty został międzyszkolny konkurs zorganizowany przez SP3 z okazji 600-lecia Prymasostwa w Polsce.
W kategorii plastycznej dla klas 1-3 praca Julii Kowalskiej z klasy 2c zajęła 3 miejsce, a praca Majki Janus została wyróżniona. Uczennice zilustrowały bajkę "Kruk i lis"  bpa. J.I. Krasickiego
Aleksandra Szalaty z klasy 6d otrzymała wyróżnienie za wykonanie portretu prymasa bpa. Józefa Ignacego Krasickiego.
Eliza Wareńczak z klasy 5b zajęła 3 miejsce w kategorii literackiej - wywiad o życiu i zasługach księdza  Prymasa.
Serdecznie gratulujemy!
Nad wszystkim czuwała pani Grażyna Stanisławska.

 
 15.03.2017 – 21.04.2017

Dzień Samorządności

6 kwietnia 2017 roku był w naszej szkole dniem wyjątkowym. Tego bowiem dnia władzę w naszej szkole przejęli uczniowie!!! Podczas apelu nastąpiła prezentacja nowych  pracowników szkoły:
• Dyrektor – Kamil Kapsa
• Wicedyrektor – Aleksandra Heydrych
• Sekretarka – Hanna Łukaszewska
• Psycholog – Zuzanna Zdrojewska
• Logopeda – Patrycja Wesołowska
 Dyrektor Szkoły pan Marek Machiński przekazał symboliczne klucze do szkoły nowemu Dyrektorowi, który w imieniu nowej Rady Pedagogicznej powitał całą społeczność szkolną. Następnie nowi nauczyciele przeprowadzili lekcje wychowawcze o tematyce samorządności oraz kolejną lekcję zgodnie z planem. Po zakończonych zajęciach  uczniowie, którzy wcielali się w rolę nauczycieli zgodnie przyznali, że nie było to łatwe zadanie, bowiem  koledzy… nie chcieli ich słuchać.


600 lat prymasostwa w Polsce

W ramach rozpoczętych obchodów 600-lecia  prymasostwa  w Polsce organizowane są różne inicjatywy, które  zapoznają z dziejami i znaczeniem godności prymasa.  
W odpowiedzi na zaproszenie SP3 w Gnieźnie, organizującej konkursy o wspomnianej tematyce,  uczniowie klas 4-6 Ósemki  wykonali prace  przedstawiające  ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego. Plakaty  Jennifer z kl. 6a, Patryka z klasy 6c  oraz wywiad Elizy  z kl. 5b ( na temat ks. prymasa J. Kowalczyka) reprezentują naszą szkołę.
Zadaniem uczniów klas 1-3 było wykonać ilustracje do jednej z bajek I. Krasickiego. Plakaty Oliwiera, Filipa, Iwa z klasy 1a, Juli z 2c, Julii, Michele z 2a przeszły do etapu międzyszkolnego. Gratulujemy.
Nad przebiegiem eliminacji czuwała p. Grażyna Stanisławska.


Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego

6 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 9 w Gnieźnie odbył się miejski finał Konkursu Języka Angielskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Dominika Jerzak, Gabriela Perlik, Agata Sternal oraz Jonasz Byttner.
Uczniowie rozwiązywali pisemny test. Po ogłoszeniu wyników części pisemnej, okazało się, że Jonasz Byttner musi przystąpić do ustnej dogrywki o pierwsze miejsce. Jonasz okazał się także mistrzem wypowiedzi ustnej w języku angielskim, a tym samym zdobył I miejsce wśród uczniów gnieźnieńskich szkół podstawowych. Dziewczęta reprezentujące naszą szkołę również zakończyły konkurs z dobrymi wynikami. Całej czwórce serdecznie gratulujemy sukcesu!


Rekolekcje Wielkopostne

W niedzielę 26 marca, na Mszy św. dla dzieci, rozpoczęły się  Rekolekcje  Wielkopostne. Nauki rekolekcyjne głosił ksiądz Maciej Chmielewski.  Na zakończenie dzieci podziękowały kapłanowi za  głoszone Słowo Boże, ciekawe przykłady, dzięki którym  łatwiej  zrozumieć  hasło  "Idźcie  i głoście".


Powitanie wiosny

W marcu odbył się konkurs Samorządu Uczniowskiego pt.; „Pierwszy dzień wiosny”. Dnia 21.03.2017 na uroczystym apelu wszystkie klasy zaprezentowały się w wiosennym korowodzie i witały wiosnę przygotowanymi przez siebie okrzykami. Klasy zostały ocenione przez specjalnie powołana komisję. Brano pod uwagę pomysłowość, oryginalność i przygotowanie strojów. Wyróżniono następujące klasy: $a, $d i 6d, a także pary klasowe z 6b, 5a i 6a. Nagrodę indywidualną otrzymała Marika Sadowska z 5a.
Dziękujemy wszystkim klasom za udział w korowodzie. Uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami i słodyczami. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.


Dni Języka Polskiego

W dniach od 13.03. 2017 do 17.03.2017 odbyły się w naszej szkole Dni Języka Polskiego. Poniedziałek był dniem biało – czerwonym. Każdy z nas -  i duży, i mały - ubrał się w barwy narodowe, wielu przyniosło emblematy w tych kolorach. Wszyscy widzieli, że naszej szkole jest niecodzienne święto. Również na korytarzach znaleźć można było ciekawostki oraz łamańce językowe. Swoją twórczość poetycką zaprezentowała także Anna Kaczmarek z klasy Vb, której wiersze każdy mógł  przeczytać. Natomiast na lekcjach języka polskiego uczniowie odgadywali i stosowali w zdaniach związki frazeologiczne, które ubarwiają nasze wypowiedzi  ustne i pisemne. W ramach tego święta odbył się również finał konkursu recytatorskiego „ Interpretacje czytelnicze klas szóstych”. Mistrzem pięknego czytania została Aleksandra Szalaty z klasy VId, dla której, w ramach nagrody,  ufundowany został bezpłatny wyjazd do Teatru Wielkiego w Poznaniu. Z kolei wyróżnienia i nagrody książkowe w tym konkursie  otrzymali – Jennifer Pruss z VIa, Kamil Kapsa z VIb i Aleksander Dopierała z VIc. Wiele działo się również na szkolnych deskach teatralnych. Uczniowie klasy Ve przedstawili młodszym koleżankom i kolegom ciekawą miniaturę teatralną na podstawie utworu Ignacego Krasickiego pt.: „Przyjaciele”.  Natomiast uczniowie klas IV  zaprezentowali krótkie scenki teatralne i przenieśli nas do zaczarowanego świata bajek. Wszyscy młodzi aktorzy wykazali się kunsztem językowym oraz niezwykłą pomysłowością przy tworzeniu kostiumów  i scenografii. Liczne oklaski i spontaniczna reakcja widowni świadczyła o wybornej zabawie.
Mamy nadzieje, że Tydzień Języka Polskiego rozbudził w  naszych uczniach  zainteresowania czytelnicze i uświadomił konieczność dbania o czystość mowy polskiej.

Finaliści Konkursu Recytatorskiego
Przyjaciele
Świat bajek w wykonaniu klas czwartych
Wróć do spisu treści